Uzayda Cisimler Nasıl Hareket Eder?

İnternet ortamında videolarda karşımıza çıkmıştır. Uzayda cisimler nasıl hareket eder? Öğrenmek için hemen okumaya başla!


Isaac Newton’un üçüncü çekim yasalarından biri olan cisimler üzerinde oluşan etki tepki yasası cisimlerin nasıl hareket ettiğini açıklamaktadır. Örneğin; suyun üzerinde duran bir tekneyi küreklerle yürütmek için hareket ettirildiği zaman su üzerinde bir dalga oluşturarak ileriye doğru bir hareket sağlar. Bunun adı cisimler üzerinde oluşan bir çeşit sürtünme kuvvetidir. Şayet cisimler üzerinde ters yönde bir kuvvet olsaydı sürtünme kuvveti hiç olmadığından kişi yolda yürürken bile kayıp düşebilirdi. Bu açıdan sürtünme kuvveti ile hareketin doğru oranda hareket ettiği sonucuna varılabilir. Peki uzayda cisimler nasıl hareket eder?

Uzayda cisimler nasıl hareket eder?

Hareket eden her nesnenin nasıl hareket ettiği Newton’un temel hareket yasası ile açıklanabilir. Astronomi bilimine bakıldığında ise cisimlerin hareketi için ters yönde bir kütlenin hareket etmesiyle cisimlerin hareket ettiğine dair bir kanıya varılmıştır. Bilindiği üzere uzayda yer çekimi olmadığından sürtünme kuvveti olduğundan söz edilemez. Dolayısıyla cisimlerin hareketi atmosferdeki havanın direnci ile sağlanır. Örneğin; bir plastik top uzayda belli bir süre hareket eder ve hiç yavaşlamadan hareket etmeye devam eder. Bu durum uzayda sürtünme kuvvetinin olmaması ile açıklanabilir.

Uzayda cisimlerin hareketine dair örnekler!

Uzayda cisimler herhangi bir yer ile temas etmediğinden dolayı havada asılı kalmış gibi görünür. Uzayda cisimlerin hareketi kaygan bir yüzeyde hareket eden cismin hareketine benzetilebilir. Örneğin; buz üzerinde bir buz pateni rahatça hareket ederken taş bir zemin üzerinde hareket edemez. Çünkü ters istikamette bir sürtünme kuvveti patenin hareketini engeller. Kısacası uzay boşluğunda ters yönde etki edecek bir alan bulunmadığından cisimler hep hareket halindeymiş gibi görünür.

Normalde cisimlerin hareketi Newton’un etki-tepki yasası ile bağdaştırılıyor. Ancak uzayda durum bu yasa ile açıklanamıyor. Örneğin; iki adet topu karşı karşıya iki kişi birbirine attığında sürtünme kuvveti sayesinde birbirine çarparak durur. Ancak uzayda iki astronot iki adet topu birbirine attığında toplar birbirine ulaşamaz ve uzay boşluğunda bir aşağı bir yukarı süzülmeye devam ederler. Çünkü uzayda sadece atmosfer direnci vardır. Kısacası ters yönde hareket edebilme sayesinde cisimler uzay boşluğunda bir yere temas olmadığı için süreklilik halindedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir