Epikanthal Katları Nedir Kimlerde Bulunur?

Bir Asya çocuğunda veya yetişkininde, epikantal katlanma olması, herhangi bir sağlık problemiyle ilişkili değildir.


Batı kültürünün etkileşiminde bazı Asyalıların epikantoplasti adlı plastik cerrahi ile görünümlerinin etnisitesini azaltmaya çalıştıklarına göre bazen ayrımcı sorunlara yol açtığını ifade etmek adil olur. Bu ameliyat, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, özellikle Japonya’da ya da Birleşik Devletler’de yaşayan Japonlar arasında en yaygın olanıydı. Irkın kabulü ve ırkçılığın Japonlara karşı önemli ölçüde gerilemesi, bu ameliyatların sıklığını azalttı. Epikanthal kat nedir?

Epikantal kıvrımlara sahip olduğu ırk temelini yansıtabileceği gibi bazı ciddi genetik bozukluklar da dahil olmak üzere bir yeni doğanda bazı sorunların varlığını da gösterebilir.
Örneğin, epikantal kat, Down sendromlu birçok insanda bulunur; ancak Turner sendromu veya Noonan sendromu gibi daha nadir genetik bozuklukları olanlarda veya fetal alkol sendromu gibi edinilmiş koşullarda da bulunabilir. Epikantal kat tüm bebeklerde geliştiği için zaman zaman prematüre bir bebek de buna sahiptir.

Konuyu karıştıran şey, hemen hemen her çocuğun doğumda epikantal katlanma ifadesine sahip olabilmesidir. Çocuk büyüdükçe, burun köprüsü yükseklik artar ve genetik olarak bu göz görünümüne doğru eğilmeyenler için kat görüntüsü kaybolur. Bu nedenle, herhangi bir yarıştaki çocuklarda bile katlama mutlaka hastalık veya tıbbi duruma işaret etmez. Öte yandan, epikantal katlanmaların öne sürdüğü bazı hastalıkların potansiyel şiddeti göz önüne alındığında, varlığını doktora bildirmek iyi bir fikirdir. Doktorlar bunu değerlendirebilir ve ciddi bir bozukluğa işaret eden diğer işaretleri arayabilir. Bazı başka bir litmus testi, genetik olarak olması muhtemel bir şey olmasa da, bazı insanların kıvrımları aşmamalarıdır. Bunun yerine, epikantal kıvrımlarını yetişkinliğe kadar kanıt olarak devam ettireceklerdir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir