Metafizik Nedir? Metafizik ile Fizik Arasındaki Farklar

Metafizik ne demektir? Felsefe ile alakası var mıdır? Metafizik felsefesi nasıl karşımıza çıkıyor? İşte metafizik hakkında merak ettikleriniz!


Metafizik ile ilgili olarak felsefenin bir alanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu alan hepimiz için farklı anlamlar barındırdığı gibi söylem olarak da farklı bir dengede ilerleyebiliyor. Peki ama metafiziğin net anlamı nedir? Gelin bu konuya yakından bakalım ve bütün süreçleri ön plana çıkarmaya başlayalım. Bir şekilde felsefenin bir dalı olan metafizik, genellikle fizik bilimlerinin ötesi olarak görülmüştür. Metafizik kendi içinde kelime bazlı olarak da aynı mantığa geliyor aslında. Peki detaylı olarak bakarsak bu kelimenin anlamı ve amaçları nedir? 

Metafizik nedir?

Metafizik terimini bir felsefe disiplini adı altında konuşabiliriz. Zaten kendisi de bu şekilde ön plana çıkıyor. Problemlere, yapılan seçimlere veya hayattan beklentilere metafizik aracılığı ile farklı bir bakış açısı geliştirebiliriz. Aristotales tarafından üretilen Metafizika isimli eser, bu noktada önemli bir rol oynamıştır. Bu eserin kişiler üzerinde de önemli bir etkisi olmuştur. Meta ve Physika adını vermiş olduğu bu eser "Fizikadan sonra gelen" anlamına gelmektedir. Metafizika, özellikle felsefe konularının da merkezi olmuştur. Tarihi anlamda bakarsak fizik ötesi araştırmalarda da bu noktada bir seçenek yaratılmış oluyor. Felsefik yaklaşımın önemli unsurlarını ön plana çıkaran metafizik, bu noktada bizlerin akıl ve nefis gibi kavramlar hakkında düşünmesini sağlıyor.

Metafizik ile fizik arasındaki farklılıklar nelerdir?

En basit haliyle bakacak olursak fizik, gözlem ve deney konusu olan ölçülebilir niceliklerin bir bütünüdür diyebiliriz. Metafizik ise fizikten öte bir yapıdır. Deney ile ölçümü tam anlamıyla yapılamamaktadır. Sezgisel bir alan olan metafizik, bir yere kadar fizikten güç alsa da bir şekilde kendine has bir yaklaşımı ön plana çıkardığı için eksik kalıyor. Temel bir ifade ile fizik metafiziğin temelini oluşturur ve felsefe ile birleşince metafizik anlamına geliyor diyebiliriz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.