Severus Snape’i Sevmeyenler Neden Sevmiyor?

Severus Snape gerçekten kahraman mıydı? Peki onu sevmeyenler neden sevmiyor? Hadi okumaya başla ve neden sevmediklerini öğren!


Hepimizin severek okuduğu ve defalarca izlediği unutulmaz seri Harry Potter’ın kahramanı(!) Snape aslında nasıl biri? Hepimiz “always” için en başta aynı şeyi düşündük. Büyük bir aşktan geriye kalan bir kelime… Aşkı için kendini feda eden kahraman(!) Severus Snape, belki de hatalarının bedelini ödedi. Yaşanmışlıkların travması mı, kötü bir karakter mi?

Severus Snape'i tanıyalım!

Eskilerin Ölüm Yiyen'i şimdilerin profesörü Severus Snape... Hogwarts'a seçilmesinin ilk yılında kara büyü hakkında bir öğretmenden daha fazla şey biliyordu. Belki de bu yüzden Seçmen Şapka onu Slytherin'e yerleştirdi. Okul yıllarında Çapulcular Grubu tarafından pek sevilmezdi. Okul yıllarından sonra ne yaptığıysa bilinmezliğini koruyor. Hakkındaki tek su götürmez gerçek, eski bir Ölüm Yiyen olduğudur. 

Aşk mı takıntı mı?

Severus'un Lily'e olan aşkına hepimiz tanık olduk. Peki bu aşk gerçek aşk mıydı, yoksa bir saplantı mı? Gerçekten aşık olduğunuz biriyle sırf safkan bir cadı olmadığı için dalga geçebilir misiniz? Severus Snape Lily'e defalarca "bulanık" dedi. Aşık olduğu Lily'e... Lily ve James'in birbirine aşık olması bir suç değildi. Ama Snape bunu kabul edemedi. 

Zorbalığa uğradı!

Evet, zorbalığa uğradı doğru. Peki ama zorbalık yaptığı çocuklar ne olacak? 40 yaşındaki bir profesörün öğrencilerine zorbalık yapması ne kadar doğru? Snape, kendisine yapılan zorbalıkları haketmedi peki o çocuklar haketti mi? Yaptığı zorbalıklara bir bakalım. 

 1. 1 Hermione Granger


  Snape için Harry ile arkadaş olması Hermione'e kötü davranması için yeterliydi. Bir de üstüne Hermione zekası, kibarlığı ve başarısıyla Snape'e sürekli Lily'i hatırlatıyordu. Hermione çağının en zeki cadısıydı tıpkı Lily gibi. Bu gerçek Snape'i deli ediyordu. Hermione zeki olduğu kadar çalışkan da bir cadıydı. Snape'in sorduğu sorulara istekle parmak kaldırıyor. Snape ise Hermione'nin bu hareketi karşısında ona "Otur sersem kız!" diye bağırıyor. Yalnızca sorduğu soruya cevap vermek istediği için öğrencisine sersem diyor. Gelelim Ateş Kadehi kitabına. Hermione kitaplarda kabarık, elektriklenmiş saçları olan dişlek bir karakter. Ergen bir kız olarak da görünüşü kendisini rahatsız ediyor. Harry ve Malfoy birgün yine kavga ediyorlar. İkisi de asasını çıkarıp birbirine karşı sallıyor. Ancak ikisinin de asasında çıkan büyüler havada çarpışıp yön değiştiriyor. Malfoy'un büyüsü Hermione'ye, Harry'ninki Goyle'a isabet ediyor. Goyle'ın burnunda büyük sivilceler çıkıyor. Hermione'nin zaten uzun olan dişleri daha da uzuyor. Kısa bir süre sonra Snape geliyor ve tabiki Slytherin'in tarafını tutuyor. Goyle'a hastane kanadına gitmesini söylüyor. Hermione'ye ise "Ben bir fark göremiyorum." diyor. Bir öğretmen olarak öğrencinin zaten hoşnut olmadığı bir özelliği ile ilgili zorbalık yapıyor. 

 2. 2 Harry Potter


  Haberi bile olmadığı bir dünyaya 11 yaşındayken dalıyor Harry. Bu dünya hakkında hiçbir şey bilmiyor doğal olarak. Snape hiçbir şey bilmeyen 11 yaşındaki küçücük bir çocuğu herkesin içinde rencide ediyor. Felsefe Taşı kitabına bakalım. İlk iksir dersi Snape, Harry'e "Potter! Öğütülmüş Çiriş otu kökünü Pelin otu demine eklersem ne elde ederim?"diye soruyor. Harry tabiki bilmediğini söylüyor. Daha sonra Snape alayla  "Demek ünlü olmak yetmiyor, bir daha deneyelim Potter! Bezir getirmeni istesem nereye bakarsın?" Harry'nin Bezir'in ne olduğuna dair en ufak bir fikri yoktu. Çünkü Hagrid onu almaya gelene kadar büyü dünyasının adını bile duymamıştı. Snape sinirle "Buraya gelmeden önce hiç kitap okumadın mı Potter! Düğün Çiçeği ile Küpe Küpe arasındaki fark nedir Potter?" diye soruyor. Harry yine bilemiyor ve bunları sırd fiziksel olarak babası James'e benzediği için yaşıyor. 

 3. 3 Lily Evans


  Evet Snape, Çapulcular grubunun zorbalığına uğruyor. Ancak Lily zaten onları desteklemediğini her seferinde dile getiriyor. Yine birgün James, Snape ile uğraşırken Lily geliyor. James'e Snape'i rahat bırakmasını söylüyor. James de Snape'i bırakıyor ve mırıldanıyor "Evans burada olduğu için şanslısın!" diyor. Snape dönüp "Benim onun gibi pis küçük bulanıkların yardımına ihtiyacım yok!" diyor. Aşık olduğu kıza, tek arkadaşına "bulanık" diyor. Büyücü dünyasında hakaret sayılan bu lafı ediyor. 

 4. 4 Neville Longbottom


  Harry Potter dünyasındaki en masum karakterlerden biri Neville olabilir. Neville'in en başarısız olduğu ders Profesör Snape'in dersi. Bunda Snape'ten çok korkuyor olmasının da etkisi büyük. Azkaban Tutsağı kitabına bir bakalım. Yine bir iksir dersi ve Neville yeşil olması gereken bir iksiri turuncu yapıyor. "Turuncu Longbottom!" dedi Snape. Bu sırada iksirin bir kısmını kepçeyle alıp tekrar kazana döküyordu. Tekrar sinirle bağırarak "Turuncu! Söyle bana çocuk o kalın kafana bir şey bile girmiyor mu? Hiçbir kuşkuya yer açmayacak şekilde sadece bir fare dalağı yeterli dediğimi duymadın mı? Bir parça sülük sıvısının yeterli olacağını açıkça belirtmedim mi? Senin anlayabilmeni sağlayabilmek için ne yapmalıyım Longbottom?" Bütün sınıfın önünde zaten oldukça çekingen olan bir çocuğa öğretmeni olarak bu şekilde bağırıyor. Üstelik şöyle devam ediyor Snape; "Longbottom bu dersin sonunda iksirin birkaç damlasını kurbağana vereceksin. Hep birlikte neler olacağını göreceğiz. Belki de bu durum işini doğru düzgün yapmana teşvik eder."  Bir öğretmen olarak yanlışını düzeltmek ve doğrusunu öğretmek yerine böyle bir tepki veriyor. Onu belki de kurbağasının ölmesiyle cezalandırıyor. Dahası Snape kurbağaya yanlış olduğunu düşündüğü bu iksiri veriyor. Ancak Neville, Hermione'nin de yardımıyla iksiri düzeltiyor. Kurbağa, yavru bir kurbağaya dönüşüyor. Ancak bunu gören Snape kurbağa ölmedi diye Gryffindor'dan 5 puan siliyor. Sebebi olarak da Hermione'nin Neville'e yardım etmesini gösteriyor. Neville'ın tek suçu kehanetteki temmuz sonu doğan çocuk olmaması. Karanlık Lord'un Longbottomları değil Potterları düşünmüş olması. Neville suçlu bile değilken bütün bunları yaşamak zorunda kalıyor. Çünkü eğer Voldemort Potterları değil Longbottomları düşünmüş olsaydı Lily ölmeyecekti. 

Kindar ve zorba...

Snape öğrenci olduğu yıllarda da profesör olduğu yıllarda da zorba ve kindar biriydi. Bu kinini masum olan çocuklardan çıkarmaktan çekinmedi. Snape bir kahraman değildi, kendi hatalarının bedelini yaşadı. Kehaneti öğrendiğinde Voldemort'a söylemeseydi Potterlar yaşıyor olacaktı. Büyük aşkı Lily de öyle... 

Kaynak
 • https://entdergi.com/severus-snape-takintili-askin-kutsallastirilmasi/
 • https://www.youtube.com/watch?v=ZoGqTTTc37U

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
3
Tatlış
Sinirli Sinirli
2
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. eger google gibi bir siteye boyle bir makale atıyorsan tamamen tarafsız olman ve kendi fikrini yansıtmaman lazım. bu yazıyı yazan kisi budala bir james fanı