Capcom’a 12 Milyon Dolarlık Dava! İşte Nedeni…

Capcom, Judy Juracek isimli tasarımcının fotoğraflarını izinsiz kullandığı iddiasıyla 12 milyon dolarlık davayla karşı karşıya.


Japonya merkezli video oyunu geliştirme ve yayımlama şirketi olan Capcom’a 12 milyon dolarlık dava açıldı. Davanın nedeni ise tasarımcı Judy Juracek’in fotoğraflarını telif haklarını almadan kullanması oldu. Capcom, geçtiğimiz kasım ayında veri sızıntısı nedeniyle büyük zarar görmüştü. Şimdi 12 milyon dolarlık dava ile mücadele edecek.

Tasarımcı Judy Juracek, cuma günü ABD’nin Connecticut eyaletinde bulunan bir mahkemeye giderek dava açtı. 1996 yılında yayımladığı Surfaces kitabının telif hakkıyla korunan fotoğraflarını izni olmadan kullanıldığını iddia etti.

1.200'den fazla doku fotoğraflarından oluşan koleksiyonu kullanabilmek için lisans haklarını almak gerekiyor. Ayrıca, şirketlerin kullanmak için lisanslaması gereken tüm görüntüleri bir CD-ROM ile birlikte tasarımcıya göndermesi zorunlu. Juracek, Capcom'un bu kuralları yerine getirmediğini söylüyor. Ek olarak 200'den fazla görüntüsünün çeşitli video oyunlarında yeniden tasarlandığını da iddia ediyor. Davada, Resident Evil ve Devil May Cry gibi 80'den fazla seri, delil olarak gösteriliyor.

Kaynak: https://www.nintendolife.com/news/2021/06/capcom_facing_usd12_million_lawsuit_for_allegedly_using_artists_photos_without_permission

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir