Erwin “Çöl Tilkisi” Rommel Kimdir?

Nazi Almanyasının generali olan ve 2. Dünya Savaşı'nda gösterdiği başarılarından dolayı Çöl Tilkisi lakabını alan Erwin Rommel Kimdir?


Rommel, 15 Kasım 1891 yılında Heidenheim kentinde doğdu. Küçüklüğü mühendis olma umudu ve çabası içinde geçerken babasının ısrarıyla 1910 yılında 124. Württemberg Alayı’na katıldı. Teğmenliğe atandıktan sonra 1. Dünya Savaşı patlak verdi. İlk önce Fransa’da, sonra Romanya’da, en son ise üstün başarı sergilediği İtalya Cephesi’nde çarpışmıştır. Rommel, uyguladığı taktikler ve sürpriz saldırılarla üst kademeyi sinirlendirse de kendi bildiğini okuyarak çoğu zaman kendini haklı çıkartmıştır.

1. Dünya Savaşı bittikten sonra askeri okullarda öğretmenlik yaparak ve yeni taktikler üstünde çalışarak hayatını sürdürmüştür. Panzer greift an (Tank Hücümü) Adolf Hitler’in ilgisini çekmiş ve Hitler’in özel koruması olan LSSAH Führer-Begleitbattalion Komutanlığı’na getirilmiştir.

Erwin Rommel, 1. Dünya Savaşı’nda Fransa'da, Romanya'da ve İtalya’da savaşmış; 2. Dünya Savaşı’nda özellikle Afrika cephesinde gösterdiği üstün başarısı sayesinde “Çöl Tilkisi” lakabını almıştır. Alman askeri dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Şovalyevari tavırları ile tanınan, Almanya için savaşan ve Nazi ideolojisini pek çok askeri üstleri gibi benimsememiştir. Onurlu ve hırslı bir general olarak şu an bile Almanya'da anılmaktadır.

2. Dünya Savaşı başlamadan önce generalliğe terfi eden Rommel, tankların ve motorlu birliklerin gözlemi gibi konularda Hitler'i ilk elden gözlemleme fırsatı tanıdı. 1940 yılına gelindiğine ise "Hayalet Tümen" olarak tanınan 7. Panzer tümenine komutanlık yaptı.

Fransa'da kendini yetenekli bir tank komutanı olarak tanıtmış ve İtalyanların Afrika'da yenilgisinden sonra Hitler tarafından Afrika'ya gönderilmiştir. İngilizlerin Afrika'ya asker yığması ve Almanya'dan gelen desteğin yetersiz kalması ile Rommel, Afrika Cephesi'nin artık kazanılmayacağını anlayarak geri çekilmiştir.

Almanya'ya döndüğü zaman savaşın iyiye gitmediğini diğer komutanlar gibi anlayıp bu durumu kabullenmeye başlamıştı. Adının Hitler'e suikast girişimine karıştığı iddia edilmiştir. Bu konu biraz belirsiz olmakla birlikte Nazi üst rütbeleri bu durumu kullanarak ondan kurtulmaya karar vermiştir.

14 Ekim 1944 yılında kapısına gelen iki generalle arabaya bindikten 15-20 dakika sonra zehirlenerek veya kendisini zehirleyerek hayatını kaybetmiştir. Hitler'in emriyle milli bir cenaze yapılmış ve yas ilan edilmiştir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Erwin_Rommel

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir