Zeka Oyunları Nasıl Yapılır?

Evdeki atık malzemelerle bile yapılabilecek çok eğlenceli ve düşündürücü oyunlardır zeka oyunlarıdır. Peki zeka oyunları nasıl yapılır?


Zeka oyunları, her yaş grubundaki kişilerin oynayabileceği düşündürürken eğlendiren oyunlardır. Hafızasına güvenenlerin oynayabileceği resim eşleştirmeden ipuçlarını çözerek hedefe ulaşmaya varıncaya kadar hem düşündüren hem de eğlendiren oyunlar, zeka oyunları nasıl yapılır?

Zeka oyunları nelerdir?

En çok bilinen oyunlar arasında sudoku, puzzle, resim eşleştirme, ipucu çözme ve daha birçok oyun bulunuyor. Bunları ister bilgisayarda isterseniz de evinizdeki malzemelerle yaparak oynayabilirsiniz. Bunlar, hafızanızı ve düşünme yetinizi geliştiren oyunlardır. Belirli seviyeleri bulunan bu oyunlarda her seviyeyi geçmeniz durumunda verilen hedeflere ulaşırsınız. Normal yaşantımızda bile çözmek için uğraştığımız her şeyi sanal ortamda veya evimizde oyun oynayarak çözebiliriz.

Nasıl yapılır?

Pet şişe kapaklarıyla XOX oyununu çaprazlama bir şekilde aynı kapakları yerleştirebilirsiniz veya rakip oyuncu önünüzü kesmeden önce bir iple parmaklarınızın arasından geçirerek alma oyunu yapabilirsiniz. Daha birçok kolay ve bulunması çok basit malzemelerle zeka oyunu yapmanız mümkün. Basit ama düşündüren bu oyunların seviyeleri gittikçe daha da zorlaşır. Bu oyunları yaparken mutlaka düşündürücü olması gerekir bir şeyleri çözebilmeli araştırabilmeli hafızanızı kullanabilmelisiniz. Birkaç tane resimi ters çevirerek hafızanızı kullanıp bunları eşleştirebilirsiniz. Bu oyunlar, sizi düşünmeye teşvik eden hafızayı güçlendiren eğlenceli olarak tasarlanır.

Evde çocukları eğlendirmek ve onların gelişimini sağlayabilmek için bu oyunlar çok faydalıdır. Belirli ipuçları verilerek veya belirli seviyeleri geçerek bulunan hedeflere ulaşmak zekayı geliştirir. Bu oyunlarda her seviyede farklı ipuçları verilerek hedefe ulaşmanız gerekir. Her oyun kendi içerisinde seviye geçtikçe daha da zorlaşır. Evde bulunan pet şişe kapaklarıyla iple ve resimlerle, sanal ortamda verilen ipuçlarını bularak taktikleri kullanarak hızlı bir şekilde düşünmeyi sağlayabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde programlamalar yapılarak birçok zeka oyunu yapılabilir. Atık malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz.

Malzemeler nelerdir?
Zeka oyununu hazırlarken bazen çok basit malzemeler veya bir program yetmektedir. Evdeki atık malzemelerden birçok zeka oyunu yapılabilir. Pet şişe kapaklarından iplerden ve birçok malzemeden yapılabilir. Sanal ortam üzerinde ise programlama yapılarak birçok seviyelerle birlikte oyunlar hazırlanır.

Zeka oyunlarını kimler oynayabilir?
Her yaş grubu bu oyunları oynayabilir. Kendine güvenen, düşünmeyi seven, hafızası kuvvetli, hızlı hareket edebilen herkes bu oyunları oynayabilir. Eğlenmeyi seven, çocuklarının gelişimini sağlama isteyen ebeveynlerin de başvurduğu zeka geliştirici oyunları her çocuk veya büyük oynayabilir.

Amacı nedir?
Bu oyunlarda düşünme ve hafızayı güçlendirme hedeftir. Bunlar, kendinizi geliştirmek için oynayabileceğiniz eğlenceli düşündürücü oyunlardır. İnsanların birbirlerine karşı daha anlayışlı ve eğlenceli olmalarını sağlamaktadır. Gelişimini düşündüğünüz çocuklarınıza basit eşyalarla yapılabilen kolay zeka oyunları bulunuyor. Önemli olan kendinize güvenmemiz ve bu oyunları eğlenerek oynamanızdır. Seviyeli ve eğlenceli birçok oyun oynayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir