Psikopat Olmanın Belirtileri Nedir?

Psikopat olan birini nasıl anlarsınız? Bu yazımızda bu konuyla ilgili belirtileri sizler için özetliyoruz. Hazırsanız başlayalım!


Psikopat ya da sosyopat gibi kelimelerin çoğu insanlar için sürekli kullanılıyor. Psikopat terimi tarihte ilk kez 1900’lü senelerde ortaya çıktı. Topluma verilen zararı uygulamak amacıyla da sosyopat terimi türedi. Günümüzde bu konuda yapılan araştırmaların çoğu bu insanları yeniden psikopat terimi ile bağdaştırıyor. Psikopatlara nazaran biraz daha tehlikesi düşük olan kişilere ise sosyopat denmeye başlandı. Psikopatlar daha çok kendilerini etkilerken sosyopatlar ise kendi çevrelerini etkileyen insanlar oluyor. Peki bir kişinin psikopat olduğunu nasıl anlarız? Gelin detaylara göz atalım.

Psikopat olmanın belirtileri nedir?

Umursamazlık bu kişilerde oldukça ön plandadır. Uzmanlar psikopatları duygusuz olarak niteler. Empati yetenekleri yoksun olur ve bir şeyi kafaya çok fazla takmazlar. Psikopatların başkalarının duygularına pek önem verdiği görülmez. 

Bunun sebebi ise yine biyolojik etkenlerdir. Normal bir insanın beynindeki duygusal bileşenler arasındaki bağlantı psikopat karakterli kişilerde çok daha zayıf. Bu sebeple de duygusal değildirler.

Sığ duyguların insanıdırlar

Sığ duyguların insanı oldukları için yapısal olarak da farklı bir tarzda karşımıza çıkıyorlar. Utanç, suçluluk ya da mahcup olma gibi duyguları çok fazla yoktur. Bunun dışında daha çok korku duymamalarıyla ünlüdürler. Yapılan bazı deneylerde normal insanların başlarına bir olay geleceği gibi durumlarda, psikopatlar çok daha rahat olur ve korkmazlar. Bunun yanında sorumluluk duyguları da zayıftır ve kabul etmezler. Psikopat insanların her türlü suçu başkasına atmaya meyilli olmaları da bu yüzdendir. 

Bunun yanında kişilikleri daha çok yalancılık odaklıdır ve bu durum onların canını sıkmaz. Çünkü psikopat tanısı konulan kişinin tarzı sürekli yalan üzerine kuruludur. Rahat yalancıdırlar. Bu durum çevrelerindekileri de üzer. Psikopatlar aynı zamanda mecazi şeyleri pek anlayamazlar. Yani lafın gelişi yapılan esprileri bir anda ciddiye alabilirler. Bu yüzden de insanların yıpranması çok doğal olacaktır. 

Aşırı öz güvenli yapıları ile birlikte kendilerinin görkemli denebilecek kadar yüksek değerleri olduğunu düşünürler. Bu yüzden de pek çok psikopat kendini üstün zanneder. Normal insanlar bir iş üzerinde iken rahatlıkla çalışır ama psikopatlar dikkat dağınıklıkları ile ünlü oldukları için o işi de bitiremezler. 

Bu yüzden de psikopatlar için söyleyecek çok fazla şey vardır diyebiliriz. Kırmızı kelimesi ile ilgili yapılan deneyler de bunu gösterir. Örneğin mavi bir pilot kalem ile kırmızı yazalım. Normal insanlara bunun hangi renkte olduğunu sorarsanız hemen doğruyu duyarsınız ama psikopatlar yoğun dikkat dağınıklığı yaşadıkları için kağıtta ne yazıyorsa onu söyleyeceklerdir. Bu durum da önemli bir sorundur. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir