Işık Yılı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Gökyüzünün esrarengiz dünyasında müthiş bir yolculuğa çıkmak ister misiniz? Cevabınız evet ise; ışık yılı nedir, nasıl hesaplanır yazımızda!


Işık yılı nedir, nasıl hesaplanır uzaya ve astronomiye meraklı olan kişiler tarafından sorulmaktadır. Son yılların en çok konuşulan konusu ışık yılına ait dosyayı bu yazımızda açıyoruz. Bu kavramın ne anlama geldiğini, hesaplamaların nasıl yapıldığını, meraklılar tarafından araştırılmak istenen konuları ve daha fazlasını yazımızda hemen bulabilirsiniz. Ancak sizi uyaralım: Gizemli yolculukta kendinizi kaybetmeyin!

Işık yılı nedir, nasıl hesaplanır sorularına yanıt verdiğimiz yazımızda şaşıracağınız birçok bilgiyi edinebileceksiniz. Ancak bu bilgileri uzmanlardan derleyerek eklediğimizi asla unutmayın. Bir ölçü birimi olarak kullanılan ışık yılının hesaplama metodunu öğreneceksiniz. Ayrıca Ay’ın, Güneş’in ve gezegendeki birçok sistemin kaç ışık yılında hareket ettiğini söyleyerek sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Işık yılı nedir?

1 ışık yılı kaç yıldır sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun yanıtı verilemez. Çünkü ışık yılı kavramı her ne kadar içerisinde yıl sözcüğünü barındırsa bile mesafeleri ölçer. Yani; bu kavramı bizler zamana itafen kullanırsak yanlış yaparız. Işık yılı, mesafeleri ölçmek amacıyla gökyüzü uzmanları tarafından sıklıkla kullanılan bir kavramdır.

Peki, gökyüzü uzmanları tarafından neden ışık yılı ölçü birimi kullanılır? Hemen cevaplayalım. Günlük hayatımızda metre, santimetre gibi mesafe ölçü birimlerini kullanırız. Ancak gökyüzüne çıkıldığında bu ölçü birimleri mesafeleri ifade etmemizde yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizliğe bir örnek vermek gerekirse; içerisinde yaşadığımız dünyaya en yakın yıldız Güneş’tir. Güneş’in ardından ise 38.000.000.000.000 kilometre uzaklıkta bulunan Proxima Centauri Yıldızı gelmektedir. Eklediğimiz sıfırları okuyamadınız bile değil mi? İşte bu yetersizlik ortaya ışık yılı kavramını çıkararak ifadeleri kolaylaştırmıştır. Bu uzaklığı ışık yılıyla ifade etmek istersek; 4,24 Işık Yılı uzaklıkta diyebiliriz. Dolayısıyla 4 ışık yılı kaç km diye soranlar için 38.000.000.000.000 kilometre uzaklık ortalama bir değer olarak verilebilir.

Işık yılı nasıl hesaplanır?

Işık yılı hesaplaması yapılabilmesi için ışık hızı kaç km sorusuna yanıt bulmanız gerekir Biz sizler için açıklayalım: ışık hızı 1 saniyelik süreç içerisinde 300.000 km yol kat eder. Şimdi ışık yılını hesaplamak için uygulamanız gereken formülü açıklıyoruz: ışık hızı ile bir yılı çarpmanız size ışık yılını verecek.

Formüldeki yılı hesaplamamız için kısa bir matematiksel işlem yapalım. 365 gün 6 saatten oluşan bir yıl içerisinde 8765.81 saat vardır. 60 dakikadan oluşan tek saatte 3600 saniye vardır. Sonuç olarak 3,1556916×107 saniyeyi 1 yılda yaşarız. 3 x 108 m/s x 3,1556916 x 107 formülü üzerinden 9,49 x 1015 metrenin bir ışık yılın denk geldiğini söyleyebiliriz. Formül üzerinden giderek Mars kaç ışık yılı uzaklıkta sorusuna da yanıt bulabilirsiniz.
Işık yılı nedir, nasıl hesaplanır yazımızın sonuna geldik. Umarız aklınızdaki tüm soru işaretleri gitmiştir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir