Bebekler Rüya Görür Mü?

Hiçbir şey uyuyan bir bebekten daha huzurlu görünmediği için uyurken ne gördükleri bir merak konusu. Peki bebekler rüya görüyor mu?


Bebekler rüya görür mü? Bu soruyla karşılaşan pek çok kişi başta bir tökezleyecektir. Zira bebeklerin sakin ifadeleri altında bir rüya moduna girdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bu sakin ifade ile ilgili olarak bebeklerin fantastik rüyalar gördüğünü düşünebilir miyiz? Bakmakta fayda var. 

Bebeklerin uykuları %50 REM aşamasında geçiyor

Bebeklerle ilgili rüya görülme sorusunun cevabını kimse açıklayamıyor. Zira bebekler henüz konuşma yeteneğine sahip olmadıkları için bu konuyla ilgili yapılan çalışmalara cevap veremiyor. Yeni doğanların uyku döngüleri de oldukça yoğun olduğu için, bilimsel olarak analizler ön plana çıkıyor. Bebekler yaşamlarının ilk haftalarında rüya görüyor olabilir diyen bilimciler, hızlı göz hareketlerini örnek veriyor. REM uyku sürecinde yer alan efor konusunu bu noktada rahatlıkla ön plana çıkarabiliyorsunuz.

Bu konu önemli bir konu. Zira REM aşaması vücudun tam olarak rahatladığı aşama ve bu aşamada her şey konforlu oluyor. American Academy of Pediatrics tarafından yapılan araştırmaya ve tahminlere göre bebekler uykularının yaklaşık yarısını REM bölümünde geçiriyor ve bu sayede çok daha rahat oluyorlar.

Bebeklerin rüya görüp görmediğiyle ilgili uzmanlar da net teoriler atmıyor henüz. Rüya görebildiklerini düşünen uzmanlar olduğu gibi görmediklerini düşünen uzmanlar da var. Bebeklerin yetişkin insanlardan daha fazla rüya göreceği de tahmin ediliyor aynı zamanda. Zira rüya görmek için hem görsel hem de mekânsal şeyler deneyimlemek lazım.

Bebeklerin REM sırasında rüya görmesi oldukça doğal sayılabilir. Ancak yaşantı durumu olmadığı için nasıl bir anlık perspektife sahip olacağını tahmin edemiyoruz. Rüyanın aktif olarak gerçekleşebilmesi için nörobilimciler, bebeklerin bir şeyleri hayal etme yapısının aktif olarak çalışabilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Yani bir şekilde rüya görmek için deneyim sahibi olmalarına gerek var. Bu yüzden konuşmaya başlayana kadar rüya görüp görmediğini anlamak oldukça zor olacaktır. En azından bir bebekle bu konuyu konuşup teyit etmek kolay değil.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir