Kara Deliğin İçinde Ne Var?

Bilim dünyasının sıklıkla araştırdığı kara delik nedir? Kara deliğin içerisinde ne var? İşte bu sorulara dair pek çok detayı!


Yapılan araştırmalara göre kara deliğin içinde ne olduğu bilimsel olarak net değildir. Bu konuda sadece üretilmiş teoriler bulunmakta. Pek çok bilim insanı bu konuyu merak etse de içeriğini net bilmediği için bu sürece dair bir şey diyemiyor. Fakat teorilere göre kara deliklerin aslında bir solucan deliği olduğu düşünülmektedir. Solucan delikleri ise evrenin farklı kısımlarını birbirine bağlayan yapılardır. Zaman tünelleri gibi düşünebiliriz. Bu tünellerin bir ucunda kara delik öteki ucunda ise ak delikler bulunuyor. Yani bir taraf her şeyi yutuyor, öteki taraf da her şeyi kusuyor. 

Kara deliklerin aksine solucan deliklerinin varlığı da net olarak ispatlanmıyor. Teorik olarak pek çok şey tahmin edilse de fizikçilerin bu durum hakkında kesin bir argümanı veya sonucu bulunmuyor. Bu sebeple kara delik konusu spekülasyonlardan oluşmaktadır. Görünüşe göre bu durum bir süre daha böyle devam edecek. 

Kara deliğe gitmek istersek neye dikkat etmeliyiz?

Evrende gözlemlediğimiz kara deliklerin hemen hemen çoğu, ufka çok yaklaşmış olup pek çok kara delik gibi yıldızlarla çevrilidir. Bu disklere akresyon diskleri deniyor. Kara delikler çok sıcak ve çalkantılı oluyor. Bir şekilde misafirperver karakterde değillerdir. Kara deliklerde seyahat konusu da son derece problemli ve tehlikelidir. Kara deliğe güvenli bir şekilde yolculuk etmek çok zordur. Bu konuda tamamen izole edilmiş ve etrafı çevreleyen materyalleri organize etmeniz gerekir. Yıldızlar, gaz hatta diğer birçok şey ile beslenmeyen daha sade bir kara delik bulabilirseniz buraya seyahat edebilirsiniz. 

Kara deliklerle ilgili olarak olay tamamen ufkun ötesine geçmekle ilgilidir. Çekim kuvvetlerinden dolayı hiçbir şeyin kara delikten kaçamayacağı söz konusu olduğu için yolculukları ve bulguları da bu süreçlere göre organize etmek gerektiğini söylemeliyiz. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir