Xbox’a Özel İki Yeni Oyun Ufukta Görüldü!

Xbox’a yeni oyunlar geliyor! Peki bu oyunların isimleri var mı? Yapımcıları kim? Xbox'a gelen yeni oyunlar hakkında tüm detaylar!


Xbox, Microsoft bünyesinde 2001 tarihinde oluşturulmuş video oyun yapım şirketidir. Kurulduğu yıldan itibaren sadece oyun yapımı ve dağıtımı ile sınırlı kalmayıp zaman içerisinde kendi oyun platformunu, oyun konsollarını ve kollarını piyasaya sürmüştür. Şu ana kadar dört nesil oyun konsolunu (Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X ve S) oyuncular ile buluşturmuş olan Xbox, şimdilerde kendi bünyesi altına farklı oyun yapım şirketlerini alarak dünya çapında en yakın rakibini (Playstation) geçip birinciliği yakalama peşine düştü. Özellikle son oyun konsolu olan Xbox Series X ve S’e rakip olarak Playstation5’in oyun açısından yetersizliği Xbox’ın birinciliğini ilan etti. Tabii ki Xbox’ın oyuncularına sunduğu Game Pass gibi hem Xbox konsollarına hem de bilgisayarlara aynı oyunları oynama fırsatı veren oyun platformunun da bu birincilikteki yeri yadsınamaz.

İki önemli yapım şirketi!

Sürekli olarak yeni oyunların eklendiği Game Pass’e yakın zamanda iki oyunun daha ekleneceği belirtildi. Ancak bu oyunların geliştiricileri belli olsa da kesin isimleri yerine hala kod isimler kullanılıyor. İki önemli oyun geliştiricisinden birincisinin ismi Obsidian Entertainment; kendileri The Outer Worlds, Fallout: New Vegas ve Tyranny gibi oyunlara imzasını atmış, 2013 yılında kurulmuş Amerikan oyun yapım şirketidir. 2018 yılında Microsoft Studios tarafından satın alınarak Xbox Game Studios altında çalışmalarına devam eden bu şirketin geliştirdiği oyunun kod ismi Pentiment olarak belirtildi. 

Oyunun Disco Elysium isimli rol yapma oyunundan esinlenildiğini açıklayan Xbox cephesi bizlere oyunun yönetmen ve tasarımcı koltuğunda Josh Sawyer’ın olduğunu da müjdeledi. Josh Sawyer’ı oyuncular olarak biz Fallout: New Vegas oyunundan tanıyoruz. Pentiment kod isimli oyunun anlatıya dayalı rol yapma öğeleri içereceği ve 16. yüzyılda geçeceği belirtilirken, aynı zamanda bir dedektiflik oyunu benzeri olarak cinayetleri araştırıp çözmeye çalışacağımız da açıklandı. Henüz oyunun çok oyunculu seçeneğinin olup olmayacağı açıklanmadı.

İkinci oyun yapım şirketi ise 2018 tarihinde piyasaya sürdükleri We Happy Few oyunundan hafızalarda kalan Compulsion Games oldu. Bir puzzle-platform oyunu olan We Happy Few, oyunculara korku-gerilim çizgisini hissettiren hayatta kalma oyunudur. Compulsion Games şirketinin 2018 yılındaki E3 oyun fuarında Microsoft Studios, yani Xbox Game Studios, tarafından şirket bünyesine katıldığı açıklanmıştı. Yapım şirketinin Midnight kod ismiyle üzerinde çalıştığı oyun, We Happy Few benzeri olarak karanlık ve fantastik bir dünyada geçecek. Üçüncü şahıs bakış açısına sahip olacak bu oyunda çoklu oyuncu modu olmayacak. Yapımcıları bu oyunu “yaşlanma” oyunu olarak betimliyor. Şunu da belirtmeliyiz ki Midnight’ın 2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenmiyor.

Görülüyor ki Xbox Game Studios bünyesine aldığı her şirket için planlara sahip ve onları sürekli olarak aktif tutmaya çalışıyor. Biz oyuncular için bu, mükemmel bir fikir! Ayrıca yapım şirketlerinin tarzlarını da düşünecek olursak hafızamızda çok güzel anılar bırakacak oyunlar bizleri bekliyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.