Protein Ağırlıklı Beslenmek Doğru Mu?

Sürekli tavsiye edilen ve önerilen protein ağırlıklı beslenme doğru mudur? İşte protein ağırlıklı beslenme hakkında bilinmeyenler!


İnsanlık tarihi boyunca vücudumuzun ve tüm organlarımızın çalışma sistemini düzgün, sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için gereken en önemli besin öğesi proteinlerdir. Protein neredeyse tüm besinlerde bulunmaktadır. Baklagiller grubundan tutun da kırmızı et, süt, balık gibi et grubu besinlere kadar! Bu yüzden de insanlar, aslında gün içinde fark etmeden vücutlarına çok fazla protein alımı yapmaktadır. İlk başta hiç sorun olmayan bu fazla protein alımları daha sonraki süreçlerde çok büyük problemlere yol açabilir. Organlarımızın ve bütün vücudumuzun çalışma sistemi için gerekli olan bu protein zinciri, fazla alım yapıldığında ne gibi sorunlara sebep oluyor bu yazımızda göreceğiz.

Fazla protein alımı en çok hangi organımızda sorun yaratıyor?

Ülkemizde protein alımına çok düşkün bir beslenme grafiği bulunmaktadır. Et veya tavuk ile olmasa da farklı ürünler ile vücuda çok fazla protein alınıyor. Protein alımı özellikle de kapalı paket yiyecekler ile alındığında daha da sağlıksız olmaktadır. Ülkemizde iç hastalıkları uzmanları da uyarıyor, fazla protein alımına bağlı olarak son zamanlar böbrek yetmezliği ve böbreklerde oluşan rahatsızlıklar sık görülüyor. 

Bu durum yalnızca ülkemizde oluşan bir sorun değil, uluslararası sorun olma yolunda da ilerliyor. Özellikle Amerika gibi obezite oranı yüksek ülkelerde aşırı protein alımı daha çok görülmektedir. Uluslararası düzende yılda yaklaşık 850 milyon kişinin böbrek hastalığına yakalandığı belirtilmektedir. Bu belirtilen rakamlar genel olarak böbrek rahatsızlıklarına yakalananların sayılarıdır. Bu oranların içerisinde yaklaşık 2,5 milyon kişi yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir.

Dünya böbrek günü; dünya üzerinde böbrek rahatsızlıklarının çok fazla olması ve bu organımızın hayatımız için ne kadar çok önemli olduğunun üzerinde durulması için ilan edilmiştir. 

Besin takviyeleri fazla protein alımını tetikliyor mu?

Fazla protein alımı besinler üzerinden alınabildiği gibi besin takviyeleri ile de sağlanabilmektedir. Fiziksel aktivite sonucunda kaslarda yırtılmalar oluşur. Bu yırtılmaların onarılıp kendi kendine toparlanması sonrasında kas gelişimi süreci tamamlanır. Bu süreç esnasında ise kasların kendini toparlayıp onarması için proteine ihtiyaç duyuluyor. Protein ihtiyacı tavuk, balık veya kırmızo et üzerinden sağlanabilir. Ancak vücut geliştirme ile ilgilenen bireyler genel olarak besin takviyelerine ihtiyaç duyduklarını iddia ediyor, daha fazla ve daha iyi kas gelişimi yaşayacaklarına inanıyorlar.

Ürünlerin üzerinde belirtilen kullanım önerileri önemsenmediğinde ortaya çok ciddi sorunlar oluşturacak bir protein alımı çıkıyor. Aşırı ve dengesiz bir şekilde gerçekleştirilen protein alımı böbreklerimizi çok fazla çalışmaya itiyor. Haliyle vücutta biriken fazla proteini atmak için kendini zorlayıp yorgun düşen böbrekler yıpranıyor. Sonucu olarak vücudumuz çok bitkin düşüyor. Bunun dışında böbrekler, fazla alınan protein miktarının tamamını dışarı atamayor. Böylece böbrek içerisinde kalan protein tortularının birikmesi ile zamanla böbrek taşı oluşup çok daha başka sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Bu yüzden kişiler bir beslenme uzmanı görüşü almalıdır. Beslenmelerini düzene çekmeleri ve bu şekilde sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturup sağlıklı beslenme sistemine geçerek hayatlarına sağlıklı ve düzenli bir şekilde devam edebilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir