Sulu Kemikli Et Yemeği Nasıl Yapılır?

Ağızda nefis bir tat bırakan, hem suyu hem de eti ile sağlığa faydalı besinler içeren bir yemek tarifi olan "Sulu Kemikli Et Yemeği" nasıl yapılır?


Ağızda nefis bir tat bırakan, hem suyu hem de eti ile sağlığa faydalı besinler içeren bir yemek tarifi olan “Sulu Kemikli Et Yemeği” nasıl yapılır? İşte tarifi:

– Kaç kişilik: 5
– Pişirme süresi: 45-60 dakika
Düdüklü ile yapılması tavsiye edilir.
Malzemeler:
– 1 kg kemikli et (yaklaşık 10 adet)
– 15 adet arpacık ya da 3 adet kuru soğan
– 4 adet patates
– 4 adet havuç
– 6 adet sivri biber
– Yarım limon
– 6 bardak su
– Tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı:

Ocağa alınan düdüklüye, kemikli et konur ve ardından kaynamış su etlerin üzerini 1 parmak geçecek kadar ilave edilir. Düdüklü için en önemli uyarı çok doldurulmamasıdır. Bu yüzden düdüklü tencerenin içi 3/1 oranında boş bırakılmalıdır. Suyun konulması ile düdüklü kapatılır. Düdüklüden hafif ses gelmeye başlayınca düdüklünün düdüğü indirilir ve sulu et kısık ateşte yaklaşık 45 dakika pişirilir. Bu sürede sadece et su ile haşlanacaktır.

Bir yandan soyulan havuç, patates ve kuru soğan iri bir şekilde doğranır. Yarım limon da sıkılarak hazırlanır. Sebzeler erken pişeceğinden et piştikten sonra patates havuç ve biber ve baharatlar konur (biberleri önceden közlemek yağda kızartmak yemeğe ayrı bir lezzet katar). Ocaktan alınan et düdüklünün havası çıkana kadar bekletilir. Daha sonra düdüklüde havuç, patates, biber 10 dakika daha pişirilir. Daha sonra düdüklünün altı kapatılarak havasının çıkması beklenir. Havası tamamen çıkan düdüklünün kapağı açılır ve sıkılmış limon eklenir. Sulu kemikli et yemeğiniz sunuma hazırdır. Afiyet olsun.

Püf noktaları; Kuzu eti daha erken pişeceğinden eğer dana eti tercih edilmişse dana eti en az 1 saat pişirilmelidir. Sebzeler daha erken pişeceğinden kesinlikle etle birlikte başta konulmamalıdır çünkü sebzeler başta konulursa aşırı yumuşayarak parçalanır. Sulu kemikli et yemeğinin suyu, çorba yapımında kullanılacaksa ya da dipfrizde küçük küpler halinde saklanacaksa suya baharat yemek yenirken atılmalıdır. Ayrıca sudan çorba yapmak isteyenler suya salça da ekleyebilir. Yemeğe isteğe bağlı sarımsak da atılabilir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir