Öğrenciler İçin Altın Değerinde Çalışma Tavsiyeleri!

Hepimiz öğrenci olduk. Bu yazımızda rekabetin giderek güçleştiği bugünlerde öğrenciler için bazı püf noktalara değindik!


Öğrencilik çocukluk çağında başlayıp gençlik yıllarına kadar uzanan zorlu bir yolculuktur. Bu yolculukta her şeyin yolunda gitmesi ve istenilen başarının elde edilmesi, disiplinli bir çalışma ile gerçekleşebilmektedir. Rutin ve sıkıcı öğrencilik zamanları, kaliteli geçirilmediği sürece sonucu hüsran ile bitecektir. Bir dönem için ellerinden geleni yapmayanlar hayatlarının her döneminde zorluklar ile boğuşmak zorunda kalacaklardır. Öğrencilik yıllarında verimli ve düzenli çalışmayan kişiler, hayatlarının ilerleyen bölümlerinde yorucu tempoda zamanlarının büyük kısmını alan işlerde çalışmak durumu ile yüzleşebilirler.  Bu şartlarda başarıya giden yolunuzun kilometre taşları olabilecek birkaç önerimiz var:

 1. 1 Amaçlarınızı belirleyin!


  Amaçları belirlemek, verimli ve disiplinli çalışmak için en önemli kriter olarak gösterilebilir. Bir amacı olan kişi bu yönde ilerleme göstereceği için eksiklerini daha rahat görmektedir. Eksiklerini gözlemleyen kişi ise eksiklerini gidermek adına adımlar atacaktır. Amacın var olması, insanı diri ve dinç kalmaya iten bir faktördür. Net ve sonuçları açık bir amaç ders çalışma konusunda güdümleme yapacak ve kişiyi başarıya ulaştıracaktır.

 2. 2 Plan yapın!


  Plan yapmak her işte olduğu gibi öğrencilik zamanlarında da büyük artılar sağlayacak bir ipucu olarak kaydedilmelidir. Uzun vadeli veya günü birlik planlar yaparak hedef doğrultusunda ilerlemek her zaman başarının anahtarı olarak görülmektedir. Bir plan dâhilinde çalışan kişi, tüm işleyişi kontrol altında tutacağı için kendisine ayıracak zaman dilimini de rahatlıkla boşa çıkarabilecektir. Kendisine zaman ayıran ve sevdiği hobileri yapan kişiler, dersler ve sınavlar konusunda da daha başarılı olacaktır.

 3. 3 Zamanınızı iyi yönetin!


  Boş zaman yoktur. Boşa geçirilmiş zamanlar vardır sadece. Zamanı iyi idare etmek, oluşabilecek zaman kayıplarının önüne geçecektir. Öğrencilik dönemlerinde zamanlarını iyi değerlendirenler, başarılı olmaya bir adım daha yaklaşmış kişilerdir.

 4. 4 Çözüm odaklı olun!


  İnsanı aşağı çeken bazı olgular vardır. Bunlar hayat kalitesinin düşmesinde büyük rol oynarlar. Öğrencilik dönemlerinde veriminizi olumsuz etkileyen faktörleri belirleyerek onları bertaraf etmek, sizleri başarıya bir adım daha yakın kılacaktır. Yapılan araştırmalara göre uygun ısıda ve uygun masa düzeninde çalışan kişilerin başarılı olma oranları daha yüksektir. Sizler de çalışmalarınız esnasında bunlara dikkat ederek başarınızı garantileyebilirsiniz.  

  Mekânlar insanların ruh ve beden sağlığı açısından büyük önem taşırlar. Huzursuz olduğunuz bir ortamda tüm enerjinizi ortaya koyamayacağınız gibi dikkatinizi de tam olarak toplayamayacak ve verimli bir çalışma elde edemeyeceksiniz demektir. 

  Ders çalışmalarınız esnasında sizleri rahatsız edecek tüm olumsuzlukları önceden ortadan kaldırarak tüm dikkatinizi derse odaklayabilirsiniz. Kimi zaman yalnız ders çalışmak performansınızı olumlu yönde etkilerken kimi zaman da çalışacağınız konularda sizden daha iyi olan birisi ile çalışmak sizlere artı puan kazandırabilir. Çalışma stillerinizi gözden geçirerek kendiniz için hangi yöntemin iyi geldiğini bulabilirsiniz.

  Dersler hakkında bilgi sahibi olmak ve derslere önceden hazırlıklı olarak gitmek de başarıyı arttırmanın yolları arasında sayılabilir. Anlatılan konu hakkında bilgi sahibi olmak, derse daha fazla katılmanızı sağlayacak ve bu sayede etkileşimli bir öğrenme için açık hale gelmiş olacaksınız. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.