İnsan Psikolojisi İle İlgili 25 İlginç Gerçek!

İnsan psikolojisi ile ilgili bu 25 ilginç gerçeğe çok şaşıracağına eminiz!


Homo Sapiens alt türünün ilk ırkı olan Cro Magnon insanını başlangıç olarak ele alırsak insan türü olarak yaklaşık 50.000 yıldır yeryüzünde yaşamımızı sürdürdüğümüzü söyleyebiliriz. Ne kadar uzun bir süre, değil mi? Ancak bu 50.000 yıl boyunca birer hazine olan insan bedeni ve insan psikolojisini henüz tam anlamıyla çözebilmiş değiliz. Her gün yepyeni bilgiler, rahatsızlıklar ve özellikler hakkında bir sürü araştırma yapılıyor ve makaleler yazılıyor. Sizin için bu araştırmalardan en ilginç gerçekleri içeriğimizde derledik. Bu 25 ilginç gerçeği okumanızın tam zamanı!

1. Psikoloji literatüründe yer almış 400'ün üzerinde fobi vardır.

Yağmurdan korkmak, sarı renkten korkmak, kaşıklardan korkmak, hatta kıyafetlerden korkmak! Fobiler düşündüğünüzden daha ilginç olabiliyor. Literatürde, örnek verdiğimiz fobiler gibi oldukça ilginç fobiler yer alıyor.

2. Bilimsel araştırmalara göre aşık olmak beyin kimyasında obsesif kompülsif bozukluk ile aynı etkiyi yaratmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar aşık olduğunuz zaman beyninizin obsesif kompülsif bozukluğa maruz kaldığınızda gerçekleşen kimyasal değişimlerin yarattığı etkiyi gerçekleştirdiğini söylüyor. Ancak bu kimyasal etki çoğunlukla OKB belirtilerine sebep olmuyor. Tabii aşık olduğunuz kişiyi sürekli neredesin, kiminlesin, ne yapıyorsun, gibi sorularla sıkıyorsanız sizin için aynı şeyi söyleyemeyebiliriz.

3. Toprak, kömür, kül gibi yenmeyecek şeyleri aşerme durumuna "pika sendromu" denilmektedir.

Çevrenizde toprak, kömür, kül gibi yemek isteyen insanlara rastladınız mı? Bu tip yenmeyecek şeyleri aşerme durumuna "pika sendromu" denilmektedir. Pika, genellikle hamile kadınların %28'i ile %67'si arasında görülebiliyor. Ancak bu sendromdan sadece hamile kadınlar muzdarip olmuyor. Küçük çocuklarda ya da yetişkin insanlarda da oldukça yaygın bir durum.

4. Görme engelli insanlar şizofreniye yakalanamazlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar bugüne kadar hiçbir görme engelli bireyin şizofreniye yakalanmadığını gösteriyor.

5. Daha önce hiç ziyaret etmediğiniz bir yerle ilgili hiç bilemeyeceğiniz şeyleri bilme durumuna "deja visite" ismi verilir.

Deja vu'nun ilginç bir türü olan "deja visite"de durum oldukça farklı. İnsanlar daha önce kesinlikle gitmedikleri yerler hakkında herhangi bir yerden öğrenemeyecekleri bilgileri bilebiliyor, sanki oranın yerlisiymiş gibi gezebiliyor ve o bölge hakkında her şeyi anlatabiliyorlar.

6. Görsel agnozi yaşayan insanlar nesnelerin resimlerini çizemez, kopyalayamaz.

Nesneleri, yerleri ya da insanları görüp tanıyamama, görsel izlenimleri bütünleştirememe durumuna "görsel agnozi" denir. Görsel agnozi yaşayan insanlar bildikleri nesneleri ya da insanları tanıyamıyorlar. En sevdiği insan ya da nesne fark etmeksizin bu durumu yaşayabiliyorlar. Annenizle aynı evde yaşadığınızı ama bazen tanıyamadığınızı düşünün, sizce de oldukça ilginç bir durum değil mi?

7. Bilimsel araştırmalar sonucunda bazı şarkıların anksiyeteyi hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Anksiyete bozukluğu ile savaşan insanlarla yapılan çalışmalar bazı şarkıların anksiyeteyi hafiflettiğini gösteriyor. Şarkılar genellikle yavaş, sakinleştirici ritimlere sahip olmakla birlikte bu rahatsızlığa çok iyi geliyor. 

8. Bazı insanlar tanıdıkları bir insanın çeşitli kılıklara bürünüp onu takip ettiğini düşünebilir. Bu duruma "fregoli sanrısı" denir.

Oldukça nadir bir rahatsızlık olan fregoli sanrısı, bir başka deyişle tanıdığınız herhangi bir insanın yüzünü sokaktaki herkesin yüzünde görmek, herkesi tanıdığınız o kişi zannetmek olarak açıklanabilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip biri kendisi dışında herkesin aynı kişi olduğunu zanneder. Hatta herkesin kötülük ve kötü insanlar tarafından ele geçirildiğini düşünür. 

9. Kişinin kendisini her durumdan başarısız, yetersiz ve işe yaramaz hissetmesi psikolojik bir sendromdur.

İnsanlar bazen kendilerini her açıdan yetersiz ve başarısız hissedebilir. Ancak bazı kişilerde bu sanrı sürekli olarak devam eder ve bu rahatsızlığa "demoralizasyon" adı verilir. Demoralizasyon rahatsızlığına sahip olan bireyler daimi bir yetersizlik ve başarısızlık hissi ile boğuşmaktadır. Bu durum onları oldukça depresif bir ruh haline sürükleyebilir.

10. Bir kişinin restoran personeline davranışı onun karakteri hakkında pek çok şey anlatır.

En yakın arkadaşınızın, sevgilinizin ya da ailenizden herhangi bir bireyin bir restoran personeline nasıl davrandığını hiç gözlemlediniz mi? Karşınızdaki kişi size karşı çok nazik ve kibar olabilir. Ancak bir restoran personeline ya da herhangi bir hizmet görevlisine karşı kaba ve kırıcı davranıyorsa bu davranışları onun gerçek kişiliğini gösterir. 

11. Araştırmalara göre zeki insanlar, ortalama insanlardan çok daha seçici olmaktadır.

Çevrenizdeki insanlardan daha mı seçicisiniz? Eğer öyleyseniz çok daha zeki olmanız olası! Bilimsel araştırmalara göre zeki insanlar çok daha seçici olmaktadır. Kişi ne kadar zekiyse o kadar seçici olma eğilimi göstermektedir.

12. Birden fazla dil bilen insanlar bir dilden diğerine geçtiklerinde bilinçsiz olarak kişiliklerini değiştirebilirler.

Birden fazla dil bilen insanlar, dil değiştirdiklerinde kişiliklerini de değiştirebilirler. Yani Türkçe konuşurken daha kibar, İngilizce konuşurken daha bencil ya da Almanca konuşurken daha kaba olabilirler. Ancak bu kişilik değişimlerini bilinçli olarak yapmazlar.

13. Kadınların vücutlarında erkeklerden 2 kat fazla acı reseptörü bulunmaktadır.

Yanlış okumadınız, kadınların vücudunda erkeklerden 2 kat daha fazla acı reseptörü bulunmaktadır. Bu durumda kadınların acıya karşı daha dayanıksız olması gerektiğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak durum böyle değil! Bu kadar çok acı reseptörüne rağmen kadınların acı eşiği erkeklerden çok daha yüksektir.

14. Duygularımız iletişim şeklimizi etkilemez. Tam tersine iletişim şeklimiz ruh halimizi etkiler.

Sinirli olduğunuz için kimseyle konuşmak istemediğinizi düşünebilirsiniz ya da çok mutlu olduğunuz için herkesle mutluluk sebebinizi paylaştığınızı. Ancak durum böyle değil, tam tersi! Aslında kimseyle iletişim kurmadığınız için sinirli ve depresif olabilir, sevdiğiniz insanlarla iletişime geçtiğiniz için mutlu hissedebilirsiniz. Bilim böyle söylüyor.

15. En iyi arkadaşınızla evlenmek boşanma riskinizi %70 oranında düşürür.

Bilimsel araştırmalara göre en iyi arkadaşınızla evlenmek boşanma riskinizi %70 oranında düşürüyor. Bu gerçekten yüksek bir oran!

16. Başka bir dilde düşünmek kararlarınızı daha iyi almanızı sağlar.

Düşündüğünüz dilde karar alamıyor olabilirsiniz. Bir de bildiğiniz farklı bir dilde düşünerek karar almayı deneyin. Çok daha başarılı bir sonuç elde edeceksiniz.

17. En sevdiğiniz şarkıyı bu kadar sevmenizin sebebi ritmi, melodisi ya da sözleri değildir.

En sevdiğiniz şarkıyı neden bu kadar çok sevdiğinizi düşündünüz mü? Çoğunuzun bu soruya ritmi nedeniyle ya da sözleri nedeniyle seviyorum diye cevap verdiğini duyar gibiyiz. Ancak o şarkıyı sevmenizin nedeni bunlar değil, anılarınız! Anılarınız şarkıyla birleştiği için o şarkıyı bu kadar çok seviyorsunuz.

18. Kötümserliğin insan DNA'sında bulunan belirli bir genden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kötümserliğin ya da iyimserliğin elbette birçok sebebi var. Yaşam tarzınız, aile yapınız ya da çevreniz hayata bakış açınızı büyük oranda etkilemektedir. Ancak kötümserlik DNA'nızda da bulunabilir! Yani kalıtımsal olarak kötümser olma ihtimaliniz olabilir.

19. Kişinin, ünlü bir insanın kendisine aşık olduğunu düşünmesi durumuna "erotomania sendromu" adı verilir.

Brad Pitt'in ya da Angelina Jolie'nin size çok aşık olduğunu düşündünüz mü? Eminim çoğunuz hayır cevabını vermişsinizdir. Fakat bazı insanlar bu soruya evet cevabı veriyor. Hatta hayatları boyunca o ünlü insanların onların peşinden koştuklarını bile düşünebiliyorlar! Bu duruma psikoloji literatüründe "erotomania sendromu" ismi veriliyor.

20. Araştırmalara göre 1 olumsuz yorumun etkisinden sıyrılabilmek için 7 olumlu yoruma ihtiyaç duyuyoruz.

Sadece bir olumsuz yorumun etkisinden kurtulabilmek için yedi olumlu yoruma ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar bir olumsuz yorumun hissettirdiği kötü duyguları ancak yedi olumlu yorumun tolere edebileceğini söylüyor. Her gün binlerce insan siber zorbalığa uğruyor, kötü yorumlarla karşılaşıyor. Nasıl bir çöküşe sürüklendiklerini tahmin edebiliyor muyuz? Elbette hayır. Hazır bu maddeyi okumuşken gelin hep birlikte siber zorbalığa dur diyelim!

21. 20 saniyeden fazla yapılan bir sarılma eylemi karşınızdaki kişiye daha fazla güvenmenizi sağlar.

Sarılmanın çok iyi hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Fakat yapılan araştırmalara göre 20 saniyeden fazla yapılan bir sarılma eylemi size sadece çok iyi hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda karşınızdaki insana çok daha fazla güvenmenizi sağlıyor.

22. Sevdiğiniz bir insanın elini tuttuğunuzda acıyı daha az hissedersiniz.

Yapılan araştırmalara göre sevdiğiniz bir insanın elini tuttuğunuzda acıyı daha az hissedersiniz. Belki de sevgimizi paylaştığımız gibi acımızı da paylaşıyoruzdur.

23. 16-28 yaşları arasında başlayan bir arkadaşlığın sağlam ve uzun süreli olma olasılığı çok daha yüksektir.

16-28 yaşları arasında başlayan arkadaşlıklar çok daha uzun süreli ve dayanıklı olmaktadır. Lise ve üniversite yıllarını kapsayan bu yaş aralığı oldukça sağlam arkadaşlıklar edindiğimiz yıllardır. Bu yaşlarda başlayan arkadaşlıklarımızın bitme olasığı oldukça düşük!

24. Herkesi mutlu etmeye çalışan insanlar genellikle en yalnız ve en üzgün olan insanlardır.

Çevresindeki herkesin mutluluğu ve memnuniyeti için çabalayan insanlar genellikle en üzgün yalnız insanlardır. Çünkü bu kişiler herkesin mutluluğunu kendi mutluluklarından ön plana koyuyor ve kendileriyle ilgilenmeyi unutuyorlar, ihmal ediyorlar.

25. Birisi tarafından reddedildiğimizde beynimizde aktif olan kısımlar, fiziksel bir acı çektiğimizde aktif olan kısımlarla aynıdır.

Birisi tarafından reddedildiğinizde, beyninizde fiziksel acı çektiğinizde çalışan kısımlar aktif olur. Belki de zihnimiz kalp kırıklığını gerçek bir fiziksel acı olarak algılamaktadır. Ne dersiniz? 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir