Bilinçaltımız Neden Bağımsız Hareket Eder?

Bilinçaltı hakkında bugüne kadar bir sürü şey okumuşsunuzdur, peki bilinçaltımız bizden bağımsız mıdır? Yoksa kontrol edebilir miyiz? İşte detaylar!


Günlük meseleleri tamamen unuttuktan sonra rüyalarınızda görüyor musunuz? Ya da daha önce karşılaşmadığınız bir durum karşısında rastgele davranışlar mı geliştiriyorsunuz? Belki de bunları yapan siz değil, bilinçaltınızdır. Peki, bilinçaltımız bizden ayrı bir mekanizma mı? Sigmund Freud, ilk kez ortaya attığı bilinçaltı kavramını rüyaların ve davranış bozuklarının analizi sırasında kontrol mekanizması olarak belirtmiştir. Bu kavram zamanla bilinç dışı veya şuur altı olarak da adlandırılmıştır. Bilinçaltı ile kişilik bozuklukları, travmalar, rüyalar ve anılar ilişkilidir. Bilinçaltımıza attığımız tüm bu olumsuz durumlar bizlere hayatımızın bir yerinde sürpriz yapar ve karşımıza çıkar.

Bilinçaltı nedir?

Psikanalizin babası olarak görülen Sigmund Freud, bilinçaltı tanımını geliştirdikten sonra yapılan çalışmalara göre benlik kavramını üç bölüme ayrılmaktadır. Ego, süper ego ve id olarak belirlenen bu bölümlerden id, alt benliğin bir parçasını ifade etmektedir. İd bilinçaltının merkezidir ve insanın iç dünyasındaki çatışmalarla ruhsal durumunda önemli yere sahiptir. Bilinçaltı, kişinin bastırdığı tüm duygulara ve arzulara ev sahipliği yapması nedeniyle mahrem kısımlardan biri olarak görülmektedir. 

Ruhsal bozukluğu olan kişilerin bilinçaltı temizliği, uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir. Fakat bunun sonuçlarının dikkatle takip edilmesi gerekir. Temizleme yöntemlerinden biri yüzleşmedir. Burada bilinçaltına atılmış ve kişiyi sürekli rahatsız edilen duyguların, uzman kişiye itiraf edilmesi ve kişinin korkuların üstesinden gelmek için onlarla karşılaşması gereklidir. Psikiyatr veya psikolog eşliğinden gerçekleştirilen birçok seansın sonrasında kişi, bu bilinçaltı sorunlarından kurtulabilir. 

Bir diğer yöntem de hipnozdur. Kişinin bilinçaltında yatan sorunlarının farkında olmaması veya bu durumların bir sorun yarattığını düşünmediği durumlarda hipnoz kullanılabilir. Hipnoz haline geçirilen kişinin bilinçaltında yatan sorunlar araştırılır ve kişinin sorunlarını dışa vurması sağlanır. İnsanların yüzleşme sırasında dışa vuramadığı sorunlarını hipnoz ile itiraf etmesi oldukça avantajlı bir yöntemdir. Son yöntem terapist ile çevrimiçi ortamlarda iletişime geçmektir. Psikiyatr veya psikologun sorduğu sorulara kişinin cevap vermesi ve bu soru-cevap sırasında bilinçaltındaki sorunları aktaran kişinin rahatlatılması hedeflenmektedir.

Bilinçaltı bizden bağımsız mıdır?

İnsanların aklına sık sık ve günlük hayatta hiç çaba göstermeden gelen cevaplar vardır. Buna örnek olarak anne ve babamızın isimlerini bilmek istediğimizde cevapların hemen zihnimizde belirmesi verilebilir. Bir başka örnek olarak ise koltuğunuzda otururken kahve yapmak istediğinizde yapmanız gereken işlemlerin tamamını bir hamlede sıralamanız verilebilir. İşte bütün bu istemsiz ve enerji harcamadan verdiğimiz cevapları bilinçaltınız yönetmektedir. Bilinçaltımız bu durumda bizden bağımsız ve zeki bir mekanizma mıdır? Siz hiçbir çaba sarf etmeden bu bilgileri nasıl ona aktardınız? 

Aslında buna verilen cevaplar yine bilinç ile bilinçaltının farkını bize anlatıyor. Yani bizler bazı bilgileri bilinçaltımıza kazımak için herhangi bir çaba sarf etmediğimizi anlamak için bilincimizi kullanarak analiz yapmış oluyoruz. Bir de bilinçaltının bu şekilde çalışmadığını düşünün, ne kadar büyük bir yük bilince yüklenmiş olurdu, değil mi?


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.