Natürmort Nedir? Natürmort Sanat Nasıl Yapılır?

Natürmort sanat nedir? Nasıl yapılır? Natürmort nasıl ortaya çıkmıştır? Instagram postları natürmort sayılabilir mi?


Natürmort, objelerin resmedildiği bir sanattır. Canlı ya da cansız nesnelerin bir araya gelerek oluşturdukları kompozisyon ön plana çıkarılır. Yapay ya da bir zamanlar canlı olan nesnelerin hareketsizliği resimde yansıtılır. Genellikle bardak, tabak, avize, kitap gibi günlük yaşamda kullanılan sıradan nesneler kullanılır. En önemli natürmort resimleriyse masa üzerine yerleştirilmiş, vazoda çiçekler ve sepette meyvelerdir. Elma, armut, üzüm, mısır koçanı, portakal en çok resmedilen yiyeceklerdir. Kübizm akımıyla soyut resimler artmış ve yiyeceklerin koyulduğu kaplar daha çok ön plana çıkmıştır.

Natürmortun tarihçesi:

Natürmort resimler 17. yüzyılda Hollanda'da önem kazansa da Orta Çağ'da da dini semboller kullanılarak yapılmıştır. Natürmort resimlerin tarihi Antik Roma'ya kadar uzanmaktadır. Natürmort, Batı'daki akademik çalışmalarda sanat hiyerarşisinde en altta yer alır. Düşük sanat kategorisinde yer almasının nedeniyse natürmortun izleyiciye entelektüel bir kazanım sağlamadığı düşüncesidir. Fakat bu tartışmalı bir konudur çünkü Postmodernizm sanatta kademe olamayacağını savunur. Natürmortta ışık, gölgeler, yoğunluk, sıcaklık ve boyut kazandırma önemli detaylardır. Yüksek sanat kabul edilen eserler aristokrasi portreleri ve doğa manzarası resimleridir. 

Natürmortun yeni hali Instagram postları mı?

Natürmort, çoğunlukla resimde kullanılan bir tür olsa da Postmodern eserlerde ve fotoğrafçılıkta da yerini almıştır. Şimdilerde Instagram'da paylaşılan eşyaların bir arada fotoğraflandığı postlar natürmort sanata yeni bir soluk sayılabilir. Kelime anlamı tam olarak "ölü doğa"dır ve Fransızca nature morte'den Türkçeye geçmiştir. İngilizcede still life painting olarak geçmektedir ve hareketsiz hayat demektir. En ünlü Natürmort ressamları Giorgio Morandi, Caravaggio, Van Gogh, Chardin, Cezanne, Jacob Van Es'tir.  


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.