Meyveler Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Meyveler günlük diyetimiz içerisinde çok önemli yere sahip fakat saklanmaları da bir o kadar güç besinlerdir. Yazımızda bu saklama yöntemlerini anlatıyoruz!


Meyveler içerdikleri vitamin ve liflerle hayatımızda büyük önem arz eden besinler grubunda yer alıyor. Meyve tüketimi vücudumuzdaki direncin artmasına ve daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Özellikle kış aylarında vücudun vitamin ve minerallere daha çok ihtiyacı oluyor. Meyveleri sağlıklı tüketebilmek için doğru saklamak zorundayız. Böylece meyveler hem bozulmadan hem de vitamin değerlerini kaybetmeden tüketim için bekletilebilir.

 1. 1 Muz


  Muzun, ışık ve ısı seviyesi düşük bir ortamda saklanması gerekiyor. Fakat aslında buzdolabında da saklanabilir. Buzdolabına konan muzun, olgunlaşma süreci yavaşladığı için çabuk tüketilmeyecek ise buzdolabında saklanması daha doğru. Dolaba konmadan önce saplarını folyo veya streç film ile sararsanız muzun bozulma süresini uzatmış olursunuz.

 2. 2 Çilek


  Çilek çok çabuk bozulan bir meyve olduğu için buzdolabında bile dikkatle saklanması gerekir. Bir kabın içine koyulan çileklerin üzerine kâğıt havlu konarak iki gün kadar korunabilir. Fakat daha fazla saklamak isteyenler için çilek, dondurulabilen meyvelerden biridir. Çilekler yıkanıp kurutulduktan sonra sapları alınır, hemen ardından pişirme kâğıdı üzerinde ve ağzı kilitli plastik poşetlere doldurulur. Poşetteki hava bir kamış yardımı ile iyice çekildikten sonra poşetlerin ağzı iyice kapatılır ve buzluğa konur. Böylece 6 aya kadar korunabilir.

 3. 3 Armut


  Ağzı açık plastik buzdolabı poşetine konarak buzdolabında muhafaza edilebilir. Daha uzun süre saklamak isteyenler için 3 bardak suyu ve 2 bardak şekeri bir tencerede kaynatın. Ardından içine yarım limon suyu sıkın. Daha önceden soyulmuş, doğranmış ve çekirdekleri çıkartılmış armutları hazırlanan suyun içine atın. 2 veya 3 dakika kaynattıktan sonra hemen sudan çıkarın. Sudan çıkarılan armutları, soğuduktan sonra ağzı kilitli buzdolabı poşetlerinin içine biraz aralık kalacak şekilde doldurun. Poşetlerin ağzını iyice kapattıktan sonra derin dondurucuya atarak muhafaza edebilirsiniz.

 4. 4 İncir


  Hemen tüketilecekse 2 gün kadar bir poşette buzdolabında muhafaza edilebilir. Fakat daha fazla saklamak isteyenler inciri soyup tüm olarak veya doğranmış olarak fark etmez buzlukta dondurarak 12 aya kadar saklayabilirler.

 5. 5 Şeftali


  Oda sıcaklığında üç veya dört gün saklanabilir fakat şeftalilerin birbirine değmediğinden emin olunması gerekir. Çünkü şeftali oldukça narin bir meyve olduğundan hemen bozulabiliyor. Buzdolabında ise poşetle saklanmalıdır. Çünkü şeftalilerin neme ihtiyaçları vardır. Kesinlikle tüketileceği zamana kadar yıkanmamalıdır. Sürekli kontrol edilerek çürükler ayıklanmalıdır.

 6. 6 Erik


  Erikler olgunlaştıktan sonra dört gün boyunca plastik poşette buzdolabında saklanabilir. Daha uzun süre saklamak isteyenler için erik, buzlukta saklanabilir bir meyve çeşididir.

 7. 7 Elma


  Saklanması için serin ve karanlık bir bölgeye ihtiyacı vardır. Ama evinizde meyveler için ayrı bir mahzeniniz yoksa plastik buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca poşetleme işlemi yapılmadan önce yıkanmaması önerilir. Böylece bakterilere karşı daha dirençli kalabiliyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir