Freddie Mercury Kimdir?

Freddie Mercury; en iyi, en uçta ve en dipte! Queen'in, attığı her adımıyla efsane olmuş solisti Freddie Mercury kimdir?


Kayda değer ve kalıcı etkiye sahip geleneksel olmayan nadir müzisyenlerdendi Freddie Mercury. İkonikti, üretken bir şarkı yazarı olmasının yanı sıra içe dönük bir kişiliğe sahipti. Freddie Mercury, efsane grup Queen‘in gelmiş geçmiş en büyük rock gruplarından biri olmasını sağladı. Uzun süre bir sanatçı olarak ciddiye alınma mücadelesinin ardından rock müzik tarihinin en büyük vokallerinden biri olarak kabul gördü. Özellikle de gösterişli sahne tarzı ve etkileyici dört oktavlık vokal aralığıyla, sesinin çok yüksek notalara ulaşmasıyla ve erkeksiliğin standartlarını reddedişiyle tanındı. Ayrıca grubun teatral görüntüsüne ve sanatsal yönüne şekil verdi. Bu sayede bir rock solisti olarak normal gelenekleri sarstı, bariyerleri yıktı. Tutumuyla ve istediği şekle soktuğu muazzam yeteneği ile kendisini yaratan Freddie Mercury, hayatının sonuna kadar müzikle yaşadı ve her bakımdan kendi şartlarına göre huzur içinde öldü.

Aslında kısa olmasına rağmen, Freddie Mercury'nin hayatını da yazdığı müzik gibi çözümlemek zordur. Kimsenin tam olarak anlayamadığı, eksantrik bir müzik dehasıydı. Örneğin; tüm zamanların en iyi, en sevilen parçalarından ve müziğin en ikonik melodilerinden olan altı dakikalık Bohemian Rhapsody’i ele alalım. Bohemian Rapsody bir rock parçasıdır ve aynı zamanda içe dönüktür. Tüm bu farklı türleri içinde barındıran bu melodide özgürlüğe duyulan özlemi ve suçluluğun kabulünün ifadesi bir şarkı sözüyle bağlanır. Eziyet ve güzellik bir aradadır. Tıpkı, Freddie Mecury’nin sadece 45 yıl süren hayatı gibi. Kendisi belki bunu biliyordu belki de bilmiyordu ama bu şarkı, kesinlikle Freddie Mercury'nin hayatının şarkısıdır. 

Kısaca Freddie Mercury’nin hayatı!

Freddie Mercury, 5 Eylül 1946'da Doğu Afrika’da, günümüzde Tanzanya'nın bir parçası olan Zanzibar Sultanlığı'nın İngiliz himayesindeki Stone Town'da doğdu. Asıl adı Farrokh Bulsara’ydı. Ebeveynleri Bomi ve Jer Bulsara, Parsi idi ve dünyanın en eski tek tanrılı dini olan Zerdüştlük'e inanıyorlardı. Çocukluğunun büyük bir kısmı Hindistan’da, akrabalarının yanında geçti. 1954 yılında eğitim için Bombay’daki bir İngiliz okulu olan St. Peter yatılı okuluna gönderildi. Okulda arkadaşları ve öğretmenleri ona Freddie demeye başladı çünkü bu ad Farokh’dan daha kolaydı. Ve kendisi de bu adı benimsedi. Freddie’nin müzik yeteneğini keşfeden okul müdürü, onun piyano eğitimi almasını sağladı.

Freddie’nin müzik hayatına adım atışı, 1958 yılında okulun müzik grubu The Hectics’te piyano çalmaya başlamasıyla oldu. 1962 yılında, okuldan mezun olduktan sonra Zanzibar’a, ailesinin yanına döndü. 1964 yılındaki Zanzibar'daki devrim nedeniyle devrimden zarar görmemek için aile, İngiltere’ye taşındı. 1969 yılında Ealing Art College’daki Sanat ve Grafik Tasarım eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Gün geçtikçe müziğe olan ilgisi artmaktaydı ve çeşitli müzik gruplarına katıldı. 1970’de Ealing Art College’da tanıştığı Tim Staffell’in üyesi olduğu grup Smile’dan ayrılmasıyla, grubun diğer üyeleri gitarist Brian May ve Davulcu Roger Taylor’ı ikna ederek grubun dağılmasını engelledi. Daha sonra kendisi de vokalist olarak gruba dahil oldu. 

Grubun adını kulağa çok görkemli geldiği için Queen olarak değiştirdi. Dört grup üyesinin burç sembollerinin yer aldığı grup logosunu da kendisi tasarladı. Bir süre sonra astroloji ve mitolojiye duyduğu ilginin etkisiyle soyadını Mercury olarak değiştirdi. Yıllarca müzik yazdıktan sonra Freddie, Queen için "Killer Queen", "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love", "We Are the Champions", "Don't Stop Me Now" ve "Crazy Little Thing Called Love" gibi birçok klasik şarkı yazdı. 1976'da, 1969’da tanıştığı ve yıllarca birlikte olduğu ve nihayetinde aslında erkeklerle ilgilendiğini itiraf ettiği Mary Austin’den ayrıldı. Ancak son derece yakın kaldılar ve Freddie Mercury onun için “Love of My Life” adlı şarkıyı yazdı. 1985 yılında 72.000 canlı izleyicinin ve 2 milyara yakın TV izleyicisinin önünde, gelmiş geçmiş en iyi canlı performans olarak anılan konser Live Aid'de sahne aldı.

9 Ağustos 1986’da Knebworth Park’taki konser ise onun Queen grubuyla çıktığı son konserdi ama kendisi dahil bunu kimse bilmiyordu. Partneri Jim Hutton'a göre, Freddie Mercury'e 1987 yılının Nisan ayının sonlarında AIDS teşhisi konmuştu ancak Mercury bu teşhisi yıllarca bir sır olarak saklamayı seçti. 1988'de hayranları müzisyenin iyi görünmediğini fark etti ve Mercury’nin AIDS olduğuna dair dedikodular iyice yayılmaya başladı. 1990’da Queen grubuyla birlikte Brit ödülleri töreninde ödülü almak için sahneye çıktığında görüntüsü dedikoduları haklı çıkartacak cinstendi. Haziran 1991'de Queen ile son albüm çalışmasını tamamladı ve Kensington'daki evine çekildi. Eski sevgilisi Mary Austin ona bakmak için düzenli olarak evini ziyaret etti. Mercury 23 Kasım 1991'de ölmeden sadece bir gün önce pozitif AIDS teşhisini doğruladı ve AIDS olduğunu itiraf etti. 24 Kasım 1991’de de ne yazık ki hayatını kaybetti.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.