Online Oyunlarda Sabit Diskin Önemi Var Mı?

Son yıllarda çıkan online oyunlar için iyi bilgisayar sistemi gerekiyor. Peki, burada sabit disk ne kadar önemli?


Online oyunlar artık hayatımızın bir parçası oldu. Bu oyunlar için iyi bir internet bağlantısının yanında iyi bir cihazımızın da olması gerekiyor. Cep telefonu alırken sadece özelliklerini inceleme imkânımız varken bilgisayarlarda donanımları toplayabiliyoruz. Cihaz toplarken de bazı donanımların yüksek olmasını özellikle istiyoruz. Örnek vermek gerekirse RAM, işlemci ve ekran kartı bu konuda ilk baktığımız donanımlardır. Peki, sizce sabit diskin online oyunlardaki performansa bir etkisi var mıdır?

Online oyunlar nasıl çalışır?

Online oyunlar, özel olarak kullanılan oyun sunucularında bulunurlar. Yani online bir oyuna girdiğinizde ağ bağlantınızın üzerinden internet sitesine bağlanırken o sitenin sunucusuna bağlanıyormuşsunuz gibi oyunun sunucusuna bağlanırsınız. Yaptığınız işlemlerin neredeyse hepsi o sunucunun içinde gerçekleşir.

Cihazımızın buradaki rolü ne?

Cihazımız sunucudan aldığı verileri RAM’e alır ve ekran kartı ile işlemci çalıştırır. Daha sonra bizim yaptığımız mouse ve klavye etkileşimlerini de sunucuya gönderir. Bizimle aynı sunucuda bulunan tüm oyuncuların verileri aynı mantıkla işlenerek yine sunucu üzerinden bize ve diğer tüm oyunculara gönderilir.

Ping ve FPS nedir?

Ping, herhangi bir cihazdan alınan verilerin, oyunun sunucusuna iletilmesi sırasında geçen süre olarak açıklanabilir. Ping değerimizin düşük olması oyunun akıcılığını ve dolayısıyla bizim performansımızı etkileyecektir. Ping değeri ms (milisaniye) birimiyle ifade edilir. Bu değerin düşük olabilmesi için ağ bağlantımızın iyi olması ve oynadığımız sunucuya olan uzaklığımızın en az seviyede olması gerekir. Örnek vermek gerekirse Avrupa sunucusunda 70 ms ping değeri alırken Kuzey Amerika sunucusunda 200 ms ping alırız. Bu da Kuzey Amerika sunucusunda oyuna girmiş bir Amerikalıya göre bize ciddi dezavantaj sağlayacaktır. 

FPS (Frame Per Second) yani oyunun saniyede kaç kez ekranı yenilediğini ifade eder. FPS değerinin düşmesi oyuna ağır çekim bir video etkisi verebilir. Özellikle rekabetçi bir online savaş oyununda çatışma esnasında yaşanması durumunda ciddi performans düşüklüğüne sebep olur.

Özetlemek gerekirse online oyunları oynarken oyunun diskte tutulması dışında sabit diskin oyun performansı anlamında pek de bir önemi yok diyebiliriz. Ama okuma yazma hızı yüksek bir HDD ya da SSD online oyun da olsa oyun arası geçişlerde bizi hızlandıracaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir