Kıtır Kıtır Basit Un Helvası Tarifi

Kolaylıkla yapabileceğiniz harika bir lezzeti olan un helvası ile sofranızı süsleyin. İşte basitçe yapabileceğiniz un helvası tarifi!


Tüm yaş gruplarından insanların severek tükettiği bir tatlı olan un helvası, kolay yapımı ile de şipşak hazırlayacağınız bir tat olarak sofralarınızı süslüyor. Enfes tadıyla tadan herkesi kendisine hayran bıraktıracak bu eşsiz lezzetin malzeme listesi de oldukça basit ve evde olan ürünlerden oluşmaktadır. Helva yapma adet ve geleneklerimizde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle eskilerden kalma bir adet olarak karşımıza çıkmakta olan helva yapımı, pek çok kültürde bir kimsenin ölümünün ardından yapılan bir ritüel olarak bilinmektedir. Tatlının cenaze ile olan bağı pek anlaşılamasa da bu adet pek çok yöremizde hâlâ sürdürülmektedir.

Yapılmasıyla evlerde mis gibi kokuların hissedilmesine sebep olacak kıtır kıtır bir un helvasının malzeme listesi ve yapım aşamalarını sizlere sunacağız. Deneyecek olanların şimdiden ellerine sağlık, yiyeceklere ise afiyet, şifa olsun.

Kıtır kıtır basit un helvası için malzemeler:

  • Yarım su bardağı kadar sıvı yağ 
  • 1.5 su bardağı dolusu un
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağından biraz fazla şeker (şeker oranını tatlı anlayışınıza göre ayarlayabilirsiniz)

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra yapımı oldukça basit olan bu tatlıya başlayabilirsiniz. Suyu ve şekeri derin bir tencereye alarak ocağa koyun. Başka bir tencerede sıvı yağı kızmaya bırakın. Kızmış sıvı yağın üzerine unu azar azar ekleyerek un kokusu çıkana kadar unu kavurun. Un pembeleşinceye kadar kavurma işlemine devam etmelisiniz. Bu arada unun fazla kavrulmamasına da dikkat etmelisiniz. 

Bu helvanın yapımında en büyük püf noktası unun kavrulmasıdır. Un ne çiğ kalacak şekilde az kavrulmalı, ne de çok fazla kavrularak helvanın rengini bozmalıdır. Bu hassas noktaya dikkat ederek yapılan bir helvanın başarısız olması imkânsızdır. 

Kavrulmuş ve pembeleşmiş unun üzerine ısıttığınız şerbeti yavaş yavaş ekleyin. Bu aşamada oluşacak buhardan ellerinizin ve yüzünüzün etkilenmemesi için oldukça dikkatli davranmalısınız. Zira kavrulmakta olan un iyice kızdığı için şerbetle buluşmasının ardından yoğun bir sıcak buhar havaya yükselecektir.


Macun kıvamına gelene kadar oluşturduğunuz karışımı hızlı bir şekilde karıştırın. Böylece topaklanmaların oluşumunu önlemiş olursunuz. Unun helva içerisinde homojen bir biçimde dağılması ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi önemlidir. Bu helvanın yapımı çok kısa sürmektedir. Misafirleriniz gelmeden hemen hazırlayabileceğiniz bu tatlıyı kimileri sıcak severken kimileri de soğuk halde tüketmeyi sevmektedir. 

Kavrulmuş ve artık hazır hale gelmiş helvanızı dilediğiniz şekillerde servis edebilirsiniz. Helva, pilav ve salatalar için özel olarak tasarlanmış kalıplardan yardım alabileceğiniz gibi bir kaşık yardımı ile de oldukça güzel sunumlar hazırlayabilirsiniz. Helvanızı süslemek için ceviz, hindistan cevizi ve pratik pasta süslerinden de yardım alabilirsiniz. Damak çatlatan lezzetli bir tarifi sevdiklerinize ve ailenize ikram ederken yanında sevginizi katmayı da ihmal etmemelisiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.