Uykusuz Gecelerin Arkasındaki Problem Ne Olabilir?

Uykusuzluğunun sebebi insomnia olabilir. Peki insomnia nedir? Belirtileri nelerdir? İşte insomnia hakkında her şey!


İnsomnia genel bir uykusuzluk sorunudur. Bireyin gün içerisindeki uyku gereksinimlerini karşılayamaması, huzursuz bir gün geçirmesini ve tabii ki birçok hastalığa davetiye çıkarması anlamına gelir. İnsomnia kişinin uyku düzensizliğinin bir diğer adıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler uyku güçlüğü yaşamakta ve gerekli uykuyu alamadıkları için beraberinde çeşitli rahatsızlıklara da maruz kalmakta. Kişilerde önce bitkin bir ruh hali başlar, daha sonra bireyin güne enerjisiz başlama durumu meydana gelir. Ardından gelen dalgınlık ve dikkatsizlik kişinin güne odaklanamamasına sebep olur. 

Gün içerisinde yetişkin bir bireyin en az 6-8 saat uyku uyuması gerekirken bu rahatsızlığa sahip bireylerde bu mümkün değildir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler gün geçtikçe daha çok enerji kaybı yaşadığı için günlük rutinleri sekteye uğrar. Bir süre sonra birey baş ağrıları, halsizlik ve dikkatsizlik yüzünden psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. İnsomnia rahatsızlığına sahip bireylerin önemli ölçüde hayatlarının sekteye uğraması sebebiyle erken teşhisin ve tedavinin önemi büyüktür. Özellikle kişilerde zamanla gelişen psikolojik sorunlar baş göstermeden önce tedavi büyük önem arz eder. Bu tür uykusuzluk problemlerinin belli bir süresi maalesef yok. Birey bu rahatsızlık ile birkaç gün yanı sıra haftalarca veya aylarca da uğraşabilir. Bu süreç oldukça yıpratıcıdır.

İnsomnia neden görülür?

İnsomnia rahatsızlığına birçok şey sebep olabilir. Bunların arasında mide rahatsızlıkları, kanser veya depresif ruh hali önemli sebepler içerisinde yer alır. İnsomnia rahatsızlığına sahip bireyler uykuya dalsa dahi kısa sürede tekrar uyanır. Bu durum bireyin daha çok yıpranmasına ve yukarıda belirtilen rahatsızlıklardan herhangi birine sahip ise daha zorlu bir süreçten geçmesine sebebiyet verir. İnsomnia rahatsızlığına sebep olan bir diğer etken aşırı stres olabilir. Bireylerin gerek sosyal yaşamlarında gerekse iş hayatlarında yaşadığı stres uyku sorunlarını beraberinde getiriyor.

İnsomnia rahatsızlığının çeşitleri nelerdir?

İnsomnia kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi akut insomnia olarak bilinir. Akut insomnia rahatsızlığı, bireylerin kısa süreli uykusuzluk sorunları yaşamasına sebep olur ve birkaç hafta içerisinde bireyler doktor tavsiyesi olmadan bu rahatsızlığı atlatabilir. Genelde stres kaynaklıdır. 

Bir diğeri ise kronik insomnia olarak bilinir. Kronik insomnia daha uzun süreli uykusuzluk problemlerine yol açar ve doktor tedavisi gerektirir. Genel olarak kişinin kullandığı ilaçlar veya süregelen fiziksel veya zihinsel rahatsızlıklarından ötürü kişi bu rahatsızlığa yakalanır.

İnsomnia rahatsızlığı nasıl anlaşılır?

İnsomnia rahatsızlığının belirgin birkaç özelliği şunlardır:

  • Yorgun hissedilse bile uykuya dalamamak
  • Uykuya daldıktan kısa süre sonra uyanmak ve tekrar uykuya dalamamak
  • Sürekli olarak uykuyu düşünmek ve kaygılı ruh hali
  • Hafıza problemleri yaşamak
  • Aşırı hareketli olmak
  • Çok çabuk sinirlenmek, olaylara aşırı tepki vermek
  • Sürekli dengesiz bir ruh haline sahip olmak
  • Odaklanma konusunda sorun yaşamak ve dikkatsizlik
  • Baş ve sırt ağrıları çekmek, sürekli esnemek
  • Karamsar yaklaşımlar sergilemek

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir