Türkiye’deki En Yaygın 10 Kedi Türü

Türkiye'de en çok bulunan, birbirinden sevimli 10 kedi türünü sizler için derledik. En çok hangi türün bulunduğunu az çok tahmin edebilirsin!


Bu yazımızda Türkiye’de yaygın olan 10 kedi türünü en azdan en yaygına doğru sıraladık. Bu kedilerin birçoğunun cins ve satışı yapılan kediler olduğunu göreceksiniz. Bu canlılar da olmak üzere birçok hayvan resmen fabrikadaki bir ürün gibi üretiliyor. Bu insanlık dışı duruma destek olma, karşı çık. Satın alma, sahiplen!

 1. 10 Mavi Rus Kedisi


  Yumuşak ve parlak gri tüylü Rus kökenli bir kedi olan Russian Blue, cins kedi olmasına rağmen genetik hastalıklara yatkınlığı bulunmamaktadır. Bu açıdan çok şanslı olan Russian Blue'nun yaşam süresi 12-17 yıl arasındadır.

 2. 9 Japon Kedisi


  Doğruluğundan emin olunmayan bazı tarihi kayıtlara göre Çin imparatorunun Japon imparatoruna hediye ettiği kuyruksuz bir kediden türeyen Japon Bobtail ırkı, tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıktı. Ortalama 9-15 yıl yaşayabiliyorlar.

 3. 8 Balinese Kedisi


  Adını Bali Adaları'ndan alan bu sevimli kedi, aslında Siyam kedisine çok yakın bir türdür. Uzun tüylere sahip olan Balinese kedileri, iyi bir bakımla yaklaşık 15 yıl kadar yaşayabilir. Genetik olarak karaciğer ve kalp rahatsızlıkları olabilir.

 4. 7 Havana Kedisi


  Havana kedisi, Siyam kedisinin melezleştirilmesiyle elde edilen bir ırktır. Kaslı ve ince uzun vücut yapısının aksine daha yavaş hareket eder. Koşmaktan, zıplamaktan çok keyif almaz.

 5. 6 Somali Kedisi


  Atası olan Habeş kedisi gibi kırçıllı, gür bir kürke sahiptir. Tam bir oyuncu olan bu tür, her ortama çok çabuk uyum sağlar ve çekingenlik yapmaz. Yine cins bir kedi olduğu için genetik hastalıklara sahiptir. Somali kedilerinde bu sıkıntılar dişlerinde kendini belli ediyor.

 6. 5 Birman Kedisi


  Birman kedileri, evde ses ve hareketin olmasından hoşlanır. Kendileri de sürekli miyavlayıp sesler çıkarır. Ömürleri ise yaklaşık 12-15 yıl arasındadır. Tapınak kedisi olarak da bilinen Birman kedilerinin Tanrı ile konuşabildiklerine inanılırdı.

 7. 4 İran Kedisi


  Fars Kedisi ve Persian olarak da bilinen İran kedilerinin ana vatanı, adından anlaşıldığı gibi İran’dır. 17. yüzyılda tüm dünyaya yayılıp Avrupa saraylarındaki pek çok kedinin tahtını almıştır. Sakin yapıda olup sahiplerine çok bağlıdırlar.

 8. 3 Siyam Kedisi


  Siyam kedisi, Tayland olarak bilinen Siyam'da ilahi tapınaklarda beslenip buradan dünyaya yayılmış asil kedi cinsidir. Siyam kedisi, adını çıktığı bölgeden almıştır. Aynı evi paylaştığı insan dostları ile yakın ilişkiler kurar. Vücut yapıları ise oldukça kaslı ve atletiktir.

 9. 2 Ankara Kedisi


  Ankara kedisi; tüm dünyada kabul edilmiş, ana vatanı Türkiye olan saf bir kedi ırkıdır. Avrupa ülkelerinde "Angora kedisi" olarak da anılan Ankara kedisi, uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilmektedir. Ankara kedisi, 1600’lü yıllardan bu yana popülerliğini korumaktadır. Günümüzde Avrupa ve Amerika’da üretimine devam edilmektedir.

 10. 1 Van Kedisi


  Van Denizi Havzası'nda yaşayan ve genetik bir bozukluk sonucu göz renkleri birbirinden farklı olan bu kedilerin ana vatanının Türkiye olduğu tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Oldukça oyuncu bir kedidir ve yüzmeyi de çok sever.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.