Marteniçka (Martenitsa) Efsanesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Baharın gelmesiyle birlikte bileklere takılan kırmızı beyaz marteniçkaların hikayesi!


Marteniçkalar her yıl baharın gelişinde, 1 Mart’ta bileklere takılır. Bahara hoş geldin demek ve doğanın yeniden uyanışını kutlamak için yapılan bu etkinlik aslında yüzyıllardır süren bir Bulgar geleneğidir. Bu inanca göre Baba Marta (Marta Nine) adlı bir mistik karakter vardır. Baba Marta soğukları bitirip baharı getirir, bu vesileyle de Bulgaristan’da her yıl 1 Mart’ta Baba Marta bayramı kutlanır.

Marteniçkanın ortaya çıkış hikayesi şöyle anlatılıyor: Nuh Tufanı esnasında karanın göründüğünü müjdeleyen güvercinağzında beyaz bir ip taşıyordur fakat gemiye dönerken yaralanır ve ipe kan damlar. Daha sonra bu olay kutsal olarak görülür ve yıllarca bir gelenek olarak sürüp gider.

Marteniçkanın beyaz rengi uzun ömrü, kırmızı rengi ise sağlığı ve gücü temsil eder. Bazı kişiler marteniçkalarına kırmızı beyaz yünden yapılan püsküller ve toplar da takar. Bunlara da Pijo ve Penda ismi verilir.

1 Mart'ta bir dilek tutarak bileğe takılan bu ip, mart ayı boyunca bilekte kalır. Ta ki havada bir leylek görülene dek! Uçan leyleği gördüğünüzde marteniçkanızı bileğinizden çıkarıp çiçek açmış bir ağaç dalına bağlamanız gerekir. Böylece dileğin gerçekleşeceğine inanılır.

Marteniçkanızı evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız kırmızı ve beyaz birer ip. Bu iki ipi birbirine dolayarak yapacağınız marteniçkanızı 1 Mart'ta bileğinize takmayı unutmayın!


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
1
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum