Evde Sinema Sistemi Nasıl Yapılır?

Pandemi dönemini hayatımıza girmesinden sonra sinemaların kapanması üzücüydü. Sinemayı çok özledik. Peki evde sinema sistemi nasıl yapılır?


Pandemi döneminden sonra konulan yasaklarla sinemaların kapalı olması birçok sinefil için üzücü oldu. Bu yüzden de bu konuda sizlere yardımcı olacak olan adımlar ile başlamak istiyoruz. Bu kapanmanın ardından çoğu sinemasever salonunu, yatak odasını veya evinin bir odasını ayırdı. Biz de bu yazımızda size, evde sinema sisteminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Öncelikli olarak kurmak istediğiniz oda tipine uygun karar vermeniz gerekmektedir.

Sistem kurmak istediğiniz evinizin özellikle de oda tipinin nasıl olduğu çok önemlidir. Bu konuda kare tipi, dikdörtgen tipi veya oval tipi odalara göre dizaynın evde sinema sistemi için son derece önemli olduğunu belirtelim.

Oda tipine karar verdikten sonra yapılacak olan en önemli hamlelerden birisi odağa giren ışığın kontrol altına alınmasıdır. Odanıza girecek olan ışığın yerlerini iyi belirledikten sonra kuracağınız sinema sisteminin yerini belirlemek oldukça önemlidir.

Projeksiyon seçimi.

Kuracağınız sinema sisteminde en önemli parçanın projeksiyon seçimi olduğunu unutmayınız. Özellikle de teknolojinin gelişme göstermesiyle beraber son derece kaliteli projeksiyon sistemlerinin olması beraberinde sizlerin daha kolay tercih yapmanıza neden olacaktır. Bu yüzden de bilindik markaların projeksiyon sistemlerine detaylı bir şekilde inceleme yaparak satın alabilirsiniz. Böylece ilk adımlarından birisini yapmış olursunuz.

Amazon, Ali Express ve ülkemizde Hepsiburada gibi e-ticaret sitelerinde yer alan projektörleri yakından takip etmeniz durumunda burada bulunan kullanıcı yorumlarına göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Dışarıdan gelen gürültü kontrol altına alınmalı!

Önemli konulardan bir tanesi de dışardan gelecek olan gürültünün kesilmesidir. Özellikle de bu konuda ses yalıtımının son derece önemli olduğunu dile getirelim. Bu yüzden de başarılı bir yalıtım ile gürültüyü kontrol altına almanız gerek. Gürültüyü yok etmek tamamen sinema ortamında film izlemenize yarayacak.

Işık seçimi ve ses sistemi seçimi nasıl yapılmalı?

Sistemin kurulacak olduğu odanın ışık tercihi oldukça önemli. Özellikle de loş ışık ortamının son derece önemli olduğu bölüm. Odanın ekran kurulacak olan bölümünde ışık yansımaması olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Son derece önemli olan ışık seçimi konusunda mutlaka ekrandan uzak bir alan seçilmeli. Işığın sizlere gelmeyecek yerlerde olması gerekiyor.

Hoparlör konusunda ise görüntü sistemi kadar ses sisteminde önemli olduğunu belirtelim. Sinema sistemi kuracağınız odanın boyutlarına ve yapısına kadar çok önemli. Bu durumda 5+1 mi 6+1 mi yoksa 7+1 mi sistem kullanacaksınız? Bunun araştırmasını iyi yapmanız gerekmektedir. Kare olarak dizayn edeceğiniz odalarda sistemin genellikle 5+1 şeklinde olması yeterli sonuçlar vermektedir. Ancak oda yapınız farklı türden ise köşelere gelecek şekilde 1 adet çıkışın bulunması gerekmekte. Bu durum sinema izlerken sesi orantılı bir şekilde almanıza imkan sağlayacak. Son derece önemli olan bu detay ile birlikte sizlerde bu belirttiğimiz kritere dikkat etmelisiniz.

Konforda filmin keyfi açısından oldukça önemlidir!

Kuracağınız sinema sisteminde tercih edeceğiniz oturma alanlarının da oldukça önemli. Oturma alanını, sizleri rahat hissettirecek cinsten oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle de son derece rahat minder modellerle buna uygun bir şekilde dizayn etmeniz gerekiyor. Tercihlerinizde ilk önceliğinizin bu olması gerek. Konfor açısından ve sizleri sinema ortamında hissettirecek olan bu tarz minder seçenekleri mevcut. Özellikle koyu renk seçiminin de sizlerin o mod içerisine olmasını sağlayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz kriterlerin en önemli detaylar olduğunu ancak bunlar dışında zevkinize göre düşük dokunuşlarda yaparak sinema sistemlerinizi yaratma şansınız bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir