Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Nasıl Belirlenir?

Cilt tiplerine göre cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt tipine göre cilt bakımı nasıl belirlenir? Cilt tipleri ve cilt bakımları ile ilgili her şey!


Cilt tipine göre bakım yapmak cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Her insan farklı cilt tipine sahiptir. Bu nedenle bakım yapılacağı zaman cilt tipi göz önüne alınmalı. Cilt tipi denildiği zaman öne çıkan bazı seçenekler ise aşağıda maddeler halinde sıraladık! Sıralanan her bir cilt tipinin farklı reaksiyonları bulunuyor. Yani bakım yapılacağı zaman cildin vereceği tepkiye göre cilt bakım ürünü seçmeli ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz!

Karma cilt tipi bakımı nasıl olmalıdır?

Karma cilt tipine sahip olan bireylerin cilt özellikleri oldukça farklıdır. Cilt tipi testi yapıldıktan sonra sonucun karma olmasına bağlı olarak bir ciltte birden fazla özellik tespit edilebiliyor. Yani yüzün bir kısmı oldukça kuruyken bazı kısımlarının da yağlı olabildiği gözlenebiliyor. 

Karma cilt tipine sahip olan bireylerin öncelikle doktor muayenesinden geçmesi önerilmektedir. Böylece cildin tüm özelliklerine hakim olunabilir ve buna göre ürün seçimi yapılabilir. Bunun dışında doktorunuz da sizlere ürün tavsiyesinde bulunacaktır.

Yağlı cilt tipi bakımı nasıl olmalıdır?

Yağlı ciltler, kirlerin ve diğer maddelerin birikmesi için oldukça uygun bir zemindir. Herhangi bir mendil ile yüzünüzü sildiğinizde yağ çıktığını fark ediyorsanız yağlı cilde sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Yağlı cilt bakımı konusunda önerilen belli başlı seçenekler de bulunmaktadır. İlk olarak yağ bazlı ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yerine daha hafif olan su bazlı bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda gün sonunda uyumadan önce mutlaka cildinizi temizleyin. Aksi halde gün içinde biriken kirlerin cildinize sorun çıkaracağını bilmelisiniz.

Hassas cilt tipi bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hassas ciltler diğer cilt tiplerinden farklı olmakla birlikte mutlaka özen gösterilmesi gereken bir bakım rutinine sahiptir. Bu cilt tipleri, yağlı veya kuru olabilirken hassas olduklarını belli başlı reaksiyonlarla belli etmektedir. Kozmetik ürünlerine veya gündelik hava durumuna dahi duyarlı olabilirler. Bu nedenle bakım konusunda özen gösterilmesi faydalı olacaktır. Hassas cilt bakım önerileri dahilinde genellikle alerjik reaksiyonlara yol açmayacak ürünlerin kullanılması öneriliyor. Bunun dışında zeytinyağı, aloe vera veya lavanta bazlı bakım ürünlerinin kullanılması çok daha doğru olacaktır.

Kuru cilt tipi bakımı nasıl olmalıdır?

Kuru ciltlerde cildin yağ dengesinin sağlanması oldukça önemlidir. Cilt tipine göre bakım ürünleri seçileceği zaman kuru cilde sahip olanların yağ bazlı veya doğal ürünler tercih etmesi öneriliyor. Örneğin zeytinyağlı ürünler ve argan yağlı ürünler gibi seçenekler ön planda tutulmalıdır.

Normal cilt tipi bakımı nasıl yapılır?

Normal cilde sahip olan kişilerin bu alanda üretilen bakım ve kozmetik ürünlerini tercih edebileceği önerilmektedir. Özellikle günlük bakımlarda kullanılan nemlendirici kremler ve diğer ürünleri tercih edebilirler. Cilt temizliği konusunda ise alkol bazlı ürünleri tercih etmeleri yeterli olacaktır. Günlük olarak bakım yapmaları da tavsiye edilmektedir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.