Tarihte Bilinen İlk Türk Kadın Hükümdar Tomris Hatun Kimdir?

Dünya tarihinde bilinen ilk Türk kadın hükümdar olan Tomris Hatun kimdir? Hangi yıllarda yaşamıştır? Hangi topluluğu yönetmekteydi?


Tomris veya Tomyris, 6. yüzyıl civarında yaşadığı tahmin edilen, Sakalara bağlı göçebe bir toplum olan Massagetlerin lideridir. Tarihçiler arasında etnik kökeni hala tartışılmakta olsa da Türk tarihinin bilinen ilk kadın hükümdarıdır. Geçmişten bugüne Tomris hakkında elde edilen bilgilerin kaynağı Pers kökenli bir devlet olan Ahameniş İmparatorluğu’nun imparatoru Kiros ile olan mücadeleden gelir.

Ahameniş İmparatoru Kiros, MÖ 545-530 yılları civarında Saka toplumlarına devamlı akınlar düzenlemekteydi. Bu akınların en önemli hedeflerinden birisi Ahameniş sınırında bulunan Massagetlilerdi. Kiros, güçlü bir orduya sahipti ancak Tomris'in taktiklerini bir türlü aşamıyordu. Ne zaman Tomris'in topraklarına giriş yapsa yanmış araziden başka bir şey bulamıyordu. Bunun nedeni Tomris'in savaşa girecek uygun ortamı ve anı kollaması, bulamazsa geri çekilip durmasıydı. Bu nedenle bir türlü sonuç elde edememeye kızan Kiros, daha büyük bir ordu oluşturup Tomris'in topraklarına önceki denemelerin ardından bir daha girmişti.

Kraliçe Tomris'in Tablosu - Peter Raul Rubens

Hal böyle olunca kaçmanın mantıksız olacağı bir noktada Tomris uygun bir pozisyona çekilmişti. Karşı karşıya gelen iki ordu bir gün boyu savaşmamış, Kiros bu zamanı bir hile ile değerlendirmişti. Savaş alanının ortasına bir çadır kurdurmuş, bu çadıra güzel kızlar, şarap ve yiyecekler koydurmuştu. Bir gün sonra Tomris'in oğlu ile birlikte hücuma kalkan Massaget atlıları çadıra dalmış, ufak bir çatışmanın ardından çadırdaki eğlenceye kapılmışlardı. Eğlenceye dalmış Massaget birlikleri, sonrasında Kiros'un askerleri tarafından katledilmişti.

Tomris, oğlunun öldürülmesini öğrendikten sonra "Kana susamış Kirus! Sen benim oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!" demiştir. Bunun ardından yapılan savaşta Tomris, Kiros'un ordusunu ağır bir bozguna uğratmış, Kiros da bu savaş esnasında öldürülmüştür. Tomris, ona olan sözünü tutarak kellesini kan dolu bir fıçıya koydurmuştur.

Kaynak:
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Tomris#:~:text=Tomris%20veya%20Tomyris%20(Türkçe%3A%20temir,ile%20büyük%20bir%20mücadeleye%20girişmiştir.
  • https://iranicaonline.org/articles/amazons-ii
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahameniş_İmparatorluğu
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Massagetler#Türki_iddiası

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir