Güllerin Savaşı I Bölüm 1

İki Gül Savaşı olarak da bilinen İngiliz iç savaşı!


III. Edward (1312-1377), ülkedeki toprakları 5 oğlu arasında paylaştırarak onlara “dük” ünvanını verdi. Böylelikle oğulları büyük toprak sahipleri oldu. Bu İngiliz tarihinde bir ilkti. Her ne kadar bu dükler tahta yeminle bağlı olsalar da her birinin taht üzerinde hak iddiası vardı ve hepsi tahtı zorla almaya yetecek kadar güçlüydü.

1376’da III. Edward’ın varis olarak atadığı Kara Prens Edward, babasından önce vefat edince işler karışmaya başlar ve bir yıl sonra III. Edward da vefat edince işler tamamen sarpa sarar.

Tüm bunların akabinde Kara Prens Edward’ın oğlu II. Richard 10 yaşında tahta çıktı. Bu olaydan itibaren 1453 yılına kadar Lancasterlar tahtta hüküm sürdü. 1453’te VI. Henry, 100 Yıl Savaşları’nı kaybedince rivayetlere göre delirerek ülkeyi naiplik yönetimine bıraktı. Naipliğin başındaki kişi ise York Dükü Richard’tı.

1455’te iyileşen VI. Henry, naipliğe atanan Richard’ı görevinden uzaklaştırdı ve yönetimi tekrardan eline aldı. VI. Henry ülke yönetimini ele aldığında durum hiç de iç açıcı değildi. Savaşta toprak kaybeden soylular VI. Henry’i suçluyor, halk yüksek vergilerden dolayı belini doğrultamıyordu. Bunun da üstüne dükler kafalarına göre hareket etmeye başlamıştı. Bu kişiler fazla miktarda toprağa sahip olduklarından dolayı kendi orduları da bulunmaktaydı ve bu ordular kralın ordusundan bile daha fazla sayılara ulaşmıştı.

Londra'dan sürgün edilen Richard York kendi toprağına dönerek ordu toplamaya başladı. 5000 kişilik ordusuyla Londra'ya doğru yola çıkan Richard York, St. Albans'ta VI. Henry ile karşılaştı. Richard, VI. Henry'ye teslim olması için elçiler gönderse de VI. Henry bunu kabul etmedi ve Güllerin Savaşı resmen başladı!

İki ordunun da flamalarında güller bulunmaktaydı. Savaşa adını veren hadise de bundan kaynaklanıyor. Yorklar beyaz gülün altında toplanmışlar, karşılarındaysa kırmızı gülün altında Lancesterlar duruyordu. Tepeden aşağıya doğru koşan York askerleri dar sokaklarda Lancester askerlerine başlarda üstünlük sağlayamasalar da Yorklar rezerv birliklerini kullanarak kasabanın girişini ele geçirdiler. Meydana çekilen Lancester birlikleri savaş düzeni almaya çalışırken Yorklar kısa yaylar ile Lancesterları dağıttı. VI. Henry yakalanarak Londra'ya götürüldü. Burada Richard kendini tekrardan naip ilan ettirse de işlerin istediği gibi gitmeyeceğini biliyordu.

Tüm bu karmaşa esnasında VI. Henry'nin karısı Margaret şehirden kaçtı ve Lancesterların başına geçti. Hamile olan Margaret, bir oğlan doğurarak Lancester Hanedanlığı'ndaki yerini sağlama aldı. VI. Henry ise Londra'dan kaçarak kalan birlikleri ile Ludford Köprüsü'nde Yorkların karşısında başarı sağladı.

Savaşın ibresi bir o tarafı bir bu tarafı gösteriyordu. VI. Henry bu başarısının devam edeceğine inanarak 1460'ta Northampton'da Yorklarla yaptığı savaşta yenilen taraf kendisi oldu ve yeniden yakalandı. Bu sefer Richard direkt tahtta hak iddia ederek başa geçmek istese de soylular buna karşı çıktı. Soyluların desteğini kaybetmek istemeyen Richard, VI. Henry ile Uzlaşma Yasası'nı imzaladı. Bu yasaya göre VI. Henry tacını ölene kadar giyecek ancak ondan sonra taht York Hanedanlığı'na devredilecekti. VI. Henry'nin bu anlaşmayı imzalamaktan başla şansı yoktu.

Edward York

Kraliçe Margaret, oğlunun bekâsı için savaşmaya istekliydi. Kuzeyde birlik toplayan Kraliçe, güneye doğru inerken Richard'ın birlikleri ile Sandal Kalesi yakınlarında karşılaştı. Sayıca az olan Yorklar kale içine çekildiler. Kale yüksek bir tepenin üstünde bulunuyordu ve savunması kolay bir pozisyondaydı. Bu durumu bilen Lancesterlılar, Richard'ı kandırmak için kendi birliklerini York birlikleriymiş gibi göstererek desteğin geldiğine inandırdılar. Sayı avantajını ele aldığını sanan komutan kaleden dışarı çıkarak Lancester birliklerine doğru hücuma geçti. Bilmediği şey ise iki kanadının ise çoktan düşman tarafından sarıldığıydı.

Etrafı çevrilen Richard, bu savaş sırasında öldürüldü. York ailesinin başına oğlu Edward geçti. Liderliğinin ilk zamanlarında Owen Tudor komutasındaki bir Lancester ordusunu Mortimer's Geçiti'nde yenilgiye uğrattı. Kuzeydeki ordusuyla Londra'ya yürüyen Kraliçe Margaret, orada bulunan küçük bir garnizonu yenerek kocasını, VI. Henry'yi, kurtardı. Edward York, bu haberler karşısında Lonra'ya yöneldi. Lancesterların kaçmaktan başka şansları yoktu çünkü soylular anlaşmanın onurlandırılmadığını ve Lancesterlar tarafından bozulduğunu düşünüyordu. 

Bu geri çekilmenin ardından birkaç aylık zaman diliminde iki tarafta kendine ordu toparladılar. Güllerin Savaşı'ndaki en büyük ve en kanlı savaş için... 

Bölüm 2 çok yakında sizlerle!

Kaynakça


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.