Ünlü Poltergeist Vakaları: Enfield Olayı

Açıklanamayan paranormal olaylardan birisi de Enfield...


Belki de şimdiye kadar kayda geçmiş paranormal olayların içinde en meşhur poltergeist vakalarından biri Kuzey Londra’daki Enfield olayıdır. Olaydan bahsetmeden önce poltergeist nedir, kötü niyetli bir ruhun oyunu mudur bilmiyorsan öğrenmek için buradan poltergeist içeriğimize ulaşabilirsin.

Olaylar başladığında boşanmış bir anne olan Peggy Harper ve dört çocuğundan oluşan beş kişilk aile, Einfield’daki 3 odalı bir evde yaşıyorlardı. Hadiseler Ağustos 1977′de çocuklardan Janet ve Pete’nin annelerine yataklarının kendi kendine hareket ettiğini söylemeleriyle başladı. Peggy, çocukların yatak odalarını araştırdığında yatakları aynı yerlerinde görünce çocuklarının hikaye uydurduğunu düşünmüştü. Ancak bir sonraki gece çocuklar tekrar annelerini çağırıp bu sefer de odalarının içinde hışırtılar duyduklarını söylemişlerdi. Bu hışırtılar çocukların tarifine gore bir sandalyenin odanın içinde boydan boya sürüklenerek hareket ettirilmesine benziyordu. Peggy, onları rahatlatmak için sandalyenin yerini değiştirip ışığı kapatıp odadan çıkmaya hazırlandığında aynı sesi o da işitir. Işığı tekrar açtığında ses durur fakat kapttığında sesi tekrar duyar. Olanlar Peggy’nin gözü önünde gelişerek devam edecektir.

Duvardan dört defa yükses sesli vuruş duyulur ve şifoniyer kendiliğinden hareket eder. Peggy’nin şifoniyeri tekrar yerine, duvarın kenarına itmesi bir işe yaramaz. Şifoniyer tekrar hareket eder. Peggy’nin ikinci kez şifoniyeri yerine itmeye çalışması sonuçsuz kalır ve soğukkanlılığını bir anda kaybeden Peggy, çocuklarına yataktan çıkmalarını söyleyerek hep beraber yardım istemek için komşularına koşarlar.

Komşuları evi araştırdıklarında aynı vuruş seslerini onlar da duyar. Ev ile bahçeyi araştırmaları sonuçsuz kalır ve bunun üzerine polise başvururlar. Polis geldiğinde aynı sesleri duyar, hatta polis memurlarından biri sandalyenin kendi kendine hareket ettiğine şahit olur.

Olaylar çoğalarak devam eder. Fenomene aile dışından birçok kişi şahit olur. Yerel din adamı, polis, yerel medyum ve Daily Mirror gazetesinden gelen muhabirler de bu şahitlerin arasındadır. Sonunda Psişik Araştırma Derneği üyelerinden Maurice Grosse’le olayı araştırması için bağlantı kurulur. Grosse, Harper ailesinin evinde kaldığı ilk günler içinde herhangi bir olay olmaz. Birkaç gün sonra çocukların odasındaki bir sandalyenin bulunduğu yerden kaldırılıp fırlatılmasıyla olaylar başlar. Olay olduğunda çocuklardan biri odada uyumaktadır. Sandalyeyi yerine geri koyarlar. Birkaç saat sonra olay tekrarlandığında evde kalan fotoğrafçılardan biri hareketin fotorafını yakalar.

Olay Daily Mirror gazetesinin ön sayfasına yansır ve Londra’daki ana radyo istasyonlarından biri Peggy Grosse ve olaya şahit olan komşularla birlikte iki buçuk saat süren bir gece programı yapar. Harper ailesi gittikçe ünlenir ve Enfield olayı gün geçtikça daha da ilgi çeker. Yazar Guy Lyon da Grosse’nin iki sene süren garip olayı incelediği araştırmasına katılır.

Olayların devam ettiği iki sene boyunca duvarlardaki vuruş sesleri neredeyse günlük olan olaylar haline gelmiştir. Mobilyalar kendi kedilerine hareket eder, merdivenlerden aşağı fırlatılır; objeler odanın bir ucundan diğer ucuna uçar, çocuklar yataklarından kaldırılıp odanın diğer köşelerine fırlatılır ve bunun gibi birçok hadise gerçekleşir. Çocukların uğradığı saldırılara Peggy çoğu kez şahit olur.

Aktivitelerin çoğu görünüşe göre 11 yaşındaki Janet’a odaklanmıştır. Janet odanın içinde oradan oraya fırlatılır, perdeler boğazına dolanarak boğmaya çalışılır. Bir süre sonra Janet, kalın bir erkek sesiyle konuşmaya başlar. Sesin söylediğine göre adı Bill'dir ve o evde ölmüştür.

Doktorlar ve psikiyatristler aileyi muayene eder. Gerçekten de kalın erkek sesi Janet’ın boğazından gelmektedir. Kalın erkek sesiyle saatlerce konuştuğu halde normal sesine dönebilmesi ve boğazında zorlanmaya dair herhangi bir zarar görülmemesinin sebebi açıklanamaz. Janet, akıl sağlığı ve psikolojik durumunda anormallikler olup olmadığı incelenmek üzere 6 hafta Güney Londra’daki Maudsley Hastanesinde testlere tabi tutulur. Hiçbir anormallik bulunamaz. Ancak Janet’ın yokluğunda evdeki hadiseler durmuştur. Bunun üzerine bütün şüpheler Janet üzerine yoğunlaşır.

Çocukların odasına gizli kamera yerleştirilir. Elde edilen görüntülerden biri Janet'ın elleriyle kaşığı eğip sonra da demir bir çubuğu eğmeye çalışmasıdır. Psişik Araştırma Derneğinden gelen diğer araştırmacılar Janet’ın odasını araştırmak istediklerinde yüzlerini çocuklardan öteye çevirmeye zorlanırlar. Çocukların gülüşleriyle birlikte objeler havada uçarak araştırmacılara çarpar. Araştırmacılar, çocukların yüzlerini çarşaflara gizlemelerinin sebebini yaptıklarının görülmesini istememelerin olduğunu düşünürler.

Araştırmacılardan biri olan Anita Gregory, çocukların amcalarının olaylara Janet’ın sebebiyet verdiğine inandığını iddia eder. Amcaya göre Janet küçüklüğünden beri ilgi çekmeyi ve insanları korkutmayı sevmektedir. Ona göre fenomenin sebebi Janet’tır.

Her şekilde olaylar iki senenin ardından aniden kesilir. Sorular ise cevapsız kalır. Belki gerçek bir fenomen ya da çocuklar tarafından yaratılmış bir yalan veya her ikisinin karışımı da olabilir. Çoğu kişinin kanısına göre belirsiz nedenlerle fenomen başlar, bir süre sonra biter ve ilgi çekmek isteyen çocuklar fenomeni kendilerince devam ettirir. Yine de fenomenin iki sene sonra aniden sona erip ailenin normal yaşama dönmelerine izin vermesi akıl karıştırıcıdır.

Sahte veya değil Enfield hala ilgi çeken ve araştırmacıların kafasını meşgul eden en ünlü paranormal olaylardan biridir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın

0 Yorum