WhatsApp’a Alternatif Kullanabileceğiniz İki Uygulama

WhatsApp ile ilgili son yaşananlardan sonra alternatif uygulamalara bakıyoruz.


Son haberimizde WhatsApp’ın son güncelemesiyle kullanıcı verilerini Facebook’a aktardığını konu almıştık. O haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise ona benzer kullanabileceğiniz mesajlaşma uygulamalarına yakından bakıyoruz.

1. Signal

Signal, Kanada merkezli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama tamamen ücretsiz ve içinde sıkıcı reklamlar bulundurmuyor. Hiçbir kullanıcı verisini toplamadığını söyleyen uygulamada sizi izleyen "tracker"lar bulunmuyor.

Signal'da WhatsApp'da bulunan tüm fonksiyon ve özellikler mevcut: Arkadaşlarınızla mesajlaşabilir, görüntülü ve sesli konuşabilir, gruplar kurabilir, eğlenceli gifler ve çıkartmalar atabilirsiniz. Twitter'ın CEO'su tarafından da önerilen programın kodlarına herkes ulaşabiliyor. Ayrıca program tüm platformlarda destekleniyor.

Signal indirme linkleri:

2. Telegram

Telegram, İngiltere merkezli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Programın sizden topladığı veriler ise isminiz, numaranız, rehberiniz ve uygulamadaki isminiz oluyor. Telegram, açık kaynak bir mesajlaşma uygulaması ve kodlarına, APİ'lerine Signal gibi sitelerinden herkes erişebiliyor.

Telegram paylaştığı APİ'ler ile insanların kendi botlarını kodlama olanağı sunuyor. Programda halihazırda oyundan habere farklı mecralardan binlerce bot mevcut ve herkes bu botları kendi kanallarına ekleyebiliyor. Ayrıca program insanlara mesajları diledikleri zaman bütünlükle sunuyor, siber saldırılara karşı dayanıklı olduğunu söylüyor. Telegramda kendi gruplarınız ve kanallarınızı oluşturabilir, arkadaşlarınızla mesajlaşabilir ve botlar ile UNO, vampir köylü gibi oyunları oynayabilirsiniz.

Telegram indirme linkleri:

Apple kullanıcılarına özel bonus: iMessage

iMessage, aslında Apple cihazlarda yıllardır var olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama yalnızca kişisel veri olarak email adresinizi, numaranızı, cihaz bilgilerinizi ve arama geçmişini istiyor. iMessage'da ister SMS olarak isterseniz de internet üzerinden mesajlaşabilir, uygulamada arkadaşlarınıza ilginç gifler, "memoji"ler ve yazılar yollayabilirsiniz. Ayrıca sim kartınız olmasa dahi Apple ID ile mesajlaşabiliyorsunuz. Sesli mesaj özelliği bulunan iMessage'da görüntülü ve sesli konuşma fonkiyonu yok, zira bunları diğer bir Apple uygulaması olan FaceTime üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aslında son olanlardan sonra Apple için bir fırsat doğdu diyebiliriz. Eğer teknoloji devi iMessage'ı Android ve Windows'a da yayımlarsa servis büyük anlamda yükselişe geçebilir.

Peki bunlar önemli mi ve WhatsApp'ı artık silmeli miyiz?

Bir editör olarak benim bu soruya cavabım hayır. Çünkü WhatsApp zaten yıllardır bizim verilerimizi Facebook çatısı altındaki şirketlerle paylaşıyordu, bu olaya ben bizzat şahit oldum: Bir arkadaşımla WhatsApp üzerinden sesli bir konuşma gerçekleştirirken bir markanın X model laptopu ile ilgili konuştuk. Yaklaşık 10 dakika sonra Instagram bana aynı modelin reklamlarını göstermeye, satılan yerleri önermeye başladı. Bu olaydan sonra son güncellemenin yalnızca bize her şeyi açıkça söylemek olduğunu anladım. Zira Facebook, son IOS güncellemesiyle birlikte Apple ile büyük bir polemiğe girmiş ve kullanıcılardan topladığı veriler ile ilgili sorun yaşamıştı. Aynı olayın tekrarlanmaması için marka böyle bir yol seçmiş ve insanları daha önceden bilgilendirmeyi tercih etmiş gibi gözüküyor. WhatsApp'da olan güncellemenin diğer Facebook uygulamalarına geleceğini tahmin ediyoruz.

  1. Peki siz hangisini tercih edersiniz?

    1. Alternatiflere bakacağım.
    2. WhatsApp kullanmaya devam edeceğim.
    8 Oylar
    Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
2
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

Yorum