Web 3.0 Nedir?

İnternetin yeni bir evresi olduğu düşünülen Web 3.0 Nedir? Web 3.0 hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz!


“Web 3.0 nedir?” sorusu internetin gelişim yolculuğunda sıklıkla soruluyor. Çünkü internet her ne kadar çok fonskiyonlu bir buluş gibi görünse de kendisini geliştirme ihtiyacı hissediyor. Web 1.0 ile başlayan yolculukta Web 3.0 ile devam edeceğiz. Web 3.0’a tam anlamıyla geçtikten sonra hayatımızda birçok bilgi ve düzen değişecek. Daha kısa yoldan daha kapsamlı ve muhtemelen daha güvenli bilgiye erişim sağlayabileceğiz. “Web 3.0 nedir?” sizler de merak içindeyseniz yazımıza konuk olabilirsiniz. Sizlere internet yolculuğunu anlatarak geldiğimiz noktada Web 3.0’ın ne anlama geldiğini söyleyeceğiz. Ayrıca bu yeni düzenin hayatımıza getireceği, hatta getirdiği yeniliklerden bahsedeceğiz. Yazımızı okurken ağzını açık bırakacak bilgilere ulaşabilirsiniz!

Web 3.0 nedir?

Hayatımızı, isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı bilen internetteki yapay zekaya web 3.0 adı verilmektedir. Son dönemde gelişen web 3.0 araçları sayesinde şaşkınlıkla karşılaştığınız internet anılarınız mutlaka olmuştur. Örneğin, eşinizle halı yıkatmayı konuşup internete öylesine girdiğinizde halı yıkama firmalarıyla karşılaşmışsınızdır. İşte bu şaşırdığınız örnekteki gibi tüm ihtiyaçlarımız Web 3.0 düzeyindeki internette karşımıza çıkıyor. "Web 1.0, web 2.0, web 3.0, web 4.0 nedir?" gibi sorular zaman ilerledikçe soruluyor. Bizler de internetin ilerlediği bu gelişim yolculuğunu sizlere anlatacağız.

-Web 1.0
Web 1.0 deyince 1990’lı yıllara geri dönelim. Burada bırakın "Bitcoin 3.0 nedir?" gibi sorular sormayı "Google nedir?" diye soruyorduk. Çünkü bilgi akışı AltaVista ve Netscape sayesinde geliyordu. İnternet dediğimiz olgu sadece bilgi bulma merciiydi.

-Web 2.0
İnternet artık sadece eklenen bilgilerin okunduğu yer değildi. Aynı zamanda insanlar buraya bilgi aktarabiliyordu. Özetle internet bir ticarethane haline gelmişti. Bu dönemde "Blockchain 3.0 nedir?" gibi sorular yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı.

-Web 3.0
Web 3.0, Wikipedia kavramını biraz daha geri plana atacak gibi duruyor. Çünkü bu dönemde yapay zeka ön plana çıkacak. Wikipedia temelli internet ise araştırmaya ve insan zekasına dayanıyor. Yeni düzenle birlikte dilimize Metaverse kavramı giriş yaptı. Bu kavram insan haline gelen internet anlamını taşımaktadır.

-Web 4.0
Web 4.0 nedir sorusu şuan için hayatımızda değil. Kendimizi Web 3.0’a adapte ettikten sonra 4.0’a yükseleceğimizi düşünüyoruz.

Web 3.0 bilinen özellikleri

Web 3.0 nedir yazımızın son bölümünde sistemin henüz bilinen 2 farklı özelliğinden söz edeceğiz:

-Yapay zeka özelliği
İnternetin içerisinde bulunan yapay zeka sistemi sayesinde bizler birer tüketici olarak görülüyoruz. Biz tüketicilerin istekleri, ihtiyaçları bu program sayesinde karşımıza çıkıyor. Böylece daha fazla tüketmeye yönlendiriliyoruz. Tabi bu noktada Biri Bizi Gözetliyor sistemi devrede oluyor.

-Gelişmiş grafik özelliği
Web 3.0 örnekleri içerisine sanal müze ve şehir gezilerini ekleyebiliriz. Çünkü bu sistemde gelişmiş 3 boyutlu grafikler karşımıza çıkıyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir