Warren Buffet Yıllık Raporda Apple’ı Övdü

Berkshire Hathaway son rakamlara göre Apple'ın 120 milyar dolarlık hissesine sahip!


Dünyanın en zengin 4. insanı olan ve aynı zamanda en iyi yatırımcı olarak bilinen 90 yaşındaki Amerikan milyarder Warren Buffet, sahibi olduğu Berkshire Hathaway’in yıllık raporunu paylaştı. Berkshire Hathaway, güncel olarak Duracell ve Dairy Queen gibi markalara sahip; Apple, Bank of America, The Coca-Cola Company gibi şirketlerin ise hissedarı durumdadır. Peki Buffet’ın Apple övme nedeni neydi? Detaylar haberde!

Buffet, Apple'ın 2020 için Berkshire'in en büyük yatırımı olduğunu söyledi.

Warren Buffet, son saatlerde yayımlanan Berkshire Hathaway yıllık mektubunda Cupertinolu teknoloji devini bir hayli övdü. Buffet, Berkshire'in Apple hisselerini 2016'da almaya başladığını, satın alımların 2018 ortalarında durduğunu söyledi ve o dönem şirketinin Apple'ın %5.2'lik hisselerine sahip olduğunu bildirdi. Buffet, bu sene Berkshire'in 11 milyarlık Apple hissesi sattığını ama buna rağmen şirkette olan paylarının %5.4'e yükseldiğini belirtti. Bunun ana nedeni ise Apple'ın sürekli olarak kendi hisselerini alıp hissedar sayısını azaltmasıdır.

Buffet, Apple hisselerini almaya zor ikna olmuş.

İlginç olan ise Bloomberg'in yazısına göre Buffet yıllarca Apple hisselerini almayı reddetmiş ve gerekçe olarak teknoloji şirketlerini anlamadığını söylemiş. Ama Berkshire, Todd Combs and Ted Weschler gibi yatırım analistleriyle çalışarak genişlemiş ve Amazon, Verizon gibi diğer teknoloji şirketlerinden de hisse almış.

Berkshire Hathaway'in Apple'ın en önemli ve büyük yatırımcılarından olmasına rağmen şirketin kurucusu ve sahibi Warren Buffet, iPhone 11'e geçen sene geçmiş. Hatta Buffet, Apple'ın CEO'su Tim Cook'un ona iPhone kullanmayı saatlerce öğrettiğini söylemiş.

  1. Peki siz herhangi bir şirketin hissesine sahip misiniz?

    1. Evet, sahibim.
    2. Hayır, sahip değilim.
    4 Oylar
    Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum