VPN Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan VPN, sizi farklı bir ülkede gösterebilmektedir. Peki VPN nasıl kullanılır? Nasıl çalışır?


VPN, İnternet üzerinden başka bir ağa güvenli bir şekilde bağlantı sağlamanıza olanak tanımaktadır. VPN’ler, bölge kısıtlaması bulunan web sitelerine erişebilmek, Wi-Fi’deki meraklılardan korunmak ve daha fazlası için kullanılmaktadır. Günümüzde VPN’ler gerçekten oldukça popülerdir, ancak orijinal olarak oluşturuldukları nedenlerden dolayı değildir. VPN ilk zamanlarında ortaya çıktığında, işyerleri ağlarını internet üzerinden güvenli bir şekilde birbirlerine bağlamaya yarıyordu. Aynı zamanda işyeri ağına evden erişmenize izin sağlıyordu. VPN’ler esas olarak tüm ağ trafiğinizi ağa iletmektedir. Bu, yerel ağ kaynaklarına uzaktan erişebilmek ve internette sansürlerin atlanılması gibi faydaların hepsinin geldiği yerdir. Çoğu işletim sistemi kendi içerisinde entegre olan VPN desteğine sahiptir.

VPN ne işe yarar?

Basit bir ifadeyle, VPN PC’nizi, akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi internetteki başla bir bilgisayara bağlar. Bilgisayarın internet bağlantısını kullanırken internette gezinmenize imkân sağlar. Yani sunucu farklı bir ülkede bulunuyorsa, o ülkeden bağlanıyorsunuz gibi görünür. Bu sayede ülkenizin yasakladığı şeylere normal olarak VPN ile ulaşabilirsiniz.

VPN kullanarak neler yapılabilir?

  • Web sitelerindeki ses veya videoların coğrafi kısıtlamalarını geçebilirsiniz.
  • Hulu veya Netflix gibi akışlara erişebilirsiniz.
  • Güvenilmez Wi-Fi noktalarından gözetlenmekten korunursunuz.
  • Gerçek konumunuzu gizleyerek çevrimiçi olarak anonimlik kazanırsınız.
  • Günümüzde pek çok kişi, farklı ülkelerdeki içerikleri izleyebilmek ve coğrafi kısıtlamaları aşabilmek için VPN kullanmaktadır.

VPN Nasıl Alınır?

İhtiyacınıza bağlı olarak, iş yerlerinizden VPN kullanabilirsiniz. Ayrıca kendinize ait olan VPN sunucunuzu oluşturabilir veya evinizden uzakta sunucunuzu barındırabilirsiniz. Kendi ülkenizden erişemediğiniz bazı medyaları çevrimiçi olarak VPN sayesinde izleyebilirsiniz. Örneğin VPN’ye bağlandığınızda İngiltere’de olduğunuz görünür ve ülkenizde yasak olan şeylere bununla erişebilirsiniz.

Aşağıda birkaç VPN uygulaması tavsiyesi verilmiştir. Bunları indirerek kendinizi anonimleştirebilir ve internette sörf yapabilirsiniz.

  • TunnelBear - Bu VPN’nin kullanımı gerçekten oldukça kolaydır. Ücretsiz bir kısmı bulunmaktadır. Torrent indirmek ve videolar izleyebilmek için uygun değildir.
  • ExpressVPN - Bu VPN sunucusu, kullanımı kolay ve gerçekten hızlı sunuculara sahiptir. Uygun bir fiyat karşılığında videoları ve torrentleri desteklemektedir.
  • StrongVPN - Diğerleri kadar kolay bir kullanımı yoktur, ancak kesinlikle torrent ve video izlemek için uygun bir VPN sunucusudur.

VPN nasıl çalışır?

Bilgisayarınızla, akıllı telefonunuzla veya tabletinizle bir VPN’ye bağladığınızda, bilgisayar VPN ile aynı konumdaymış gibi görünür. Tüm ağ trafiğiniz güvenli VPN bağlantısı üzerinden gönderilir. Bilgisayarınız bu ağ üzerindeymiş gibi gözükür. Bu sayede dünyanın diğer ucunda olsanız bile yerel ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişebilmenizi sağlamaktadır. İnternetinizi VPN’nin olduğu konumda gibi kullanabilirsiniz. Bu size birçok avantaj sağlamaktadır.

Bir VPN’ye bağlı durumdayken, bilgisayarınız web sitesiyle şifreli olan bir VPN bağlantısı üzerinden iletişim kurmaktadır. VPN, isteklerinizi sizin için iletir ve web sitesinden gelmekte olan yanıtı güvenli bağlantı aracılığıyla geri iletmektedir. Amerika’da olan bir VPN kullanıyorsanız, Netflix’e girdiğinizde Amerika’dan bağlanıyormuşsunuz gibi anlayacaktır.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir