×
Deprem Yardım

Türkiye Uzaya Uydu Gönderdi Mi?

Uydular Dünya'nın geleceğine dair bilgiler edinmemiz kolaylaştıran oldukça önemli araçlar. Peki, Türkiye uzaya uydu gönderdi ve araştırmalar yaptı mı? İşte cevabı...


“Türkiye uzaya uydu gönderdi mi?” sorusu genellikle gökyüzü ve uzay meraklıları tarafından soruluyor. Birçok alanda başarı yakalamaya çalışan ülkemiz her geçen gün yeni projelere imza atıyor. Bu kapsamda uzaya gönderilen uydularımız var. Ancak hangi uydu ne zaman gönderildi net bir şekilde açıklanmıyor. Sizlerin de uzaya meraklı olduğunuzu düşünerek Türkiye tarafından gönderilen uyduları araştırdık ve sizlere bilgisini verdik.

“Türkiye uzaya uydu gönderdi mi?” yazımızın içerisinde hem en başta sorduğumuz soruya yanıt vereceğiz hem de gönderilen uydulara dair çeşitli bilgileri sizlerle paylaşacağız. Uzaya uydu gönderme konusunda sizce yeterli seviyede miyiz? Uzaya uydu göndermenin faydalı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekleriz!

Türkiye'nin uzaya gönderdiği yapay uydular hangileri?

Türkiye’nin aktif olmayan uyduları ve aktif olan uydularını sizlerle paylaştık. Aşağıda tüm bu uyduları ve fırlatılma tarihlerini madde madde olacak şekilde bulabilirsiniz.

  1. Türkiye’nin uzaya gönderdiği ilk uydu; Türksat 1B’dir. 10 Ağustos 1994 tarihinde uzaya fırlatılan bu uydu 2006 yılına kadar görev yapmıştır. Alcatel Alenia Space Industries tarafından geliştirilen uydu 12 yıllık süreç içerisinde Türkiye, Orta Asya ve Avrupa’yı kapsama alanı içine almıştır.
  2. Türksat 1C 1996 yılında uzaya gönderilmiştir. 14 yıl boyunca aktif olduktan sonra 2010 tarihinde görevi sonlanmıştır.
  3. Türksat 2A 10 Ocak 2001 tarihinde uzaya gönderilerek 2016 yılında görevini tamamlamıştır.
  4. Türkiye’nin uzaya gönderdiği bir diğer uydu da Türksat 3A uydusudur. 13 Haziran 2008 tarihinde uzaya gönderilmiştir.
  5. Türksat 4A, 10 Şubat 2014’te uzaya gönderilmiştir.
  6. Türksat 4B’yi 16 Ekim 2015 tarihinde uzaya gönderildi.
  7. Türkiye’nin uzaya gönderdiği son uydu ise Türksat 5A’dir. Haberleşme uydularının sonuncusu olan 5A 8 Ocak 2021 tarihinde uzaya fırlatıldı.
  8. Türkiye’nin haberleşme uydularının dışında gözlem uyduları da bulunmaktadır. Bu uydulardan Göktürk- 1 5 Aralık 2016 tarihinde, Göktürk – 2 ise 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya gitti.
  9. Türkiye’nin uyduları arasındaki son gözlem uydusu ise Rasat’tır. 17 Ağustos 2011 tarihinde uzaya gitti.

Türkiye'nin uzaya gönderdiği uydular ve görevleri nelerdir?

Ülkemizin gönderdiği uyduların isimlerini yukarıda tarihleriyle birlikte açıkladık. Orada da belirttiğimiz gibi uzaya iki farklı amaçla uydu gönderiliyor. Türksat adıyla gönderilen uydular haberleşme amacıyla gönderiliyor. Bunun yanında uzayda gözlem yapılabilmesi için Göktürk ve Rasat ismindeki uyduları gönderiyoruz.

"Türkiye uzaya uydu gönderdi mi?" yazımızın sonuna geldik. Anlayacağınız üzere ülkemiz belirli aralıklarla uzaya uydu gönderiyor. Bu gelenek 1994 yılından beri devam ediyor. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir