Tesla Araçlarına Yeni Güncelleme: Sürücüler İzlenebilecek!

Tesla, çok tartışılacak bir karar devreye soktu. Yeni kullanıma sunulan bir özellik ile araç sürücüleri kabin kamerasıyla izlenecek.


Son zamanlarda popüler olan Tesla, araçlarıyla ilgili yeni bir karar aldı. Bu karara göre araç sürücüleri dikiz aynasında bulunan kamera ile izlenebilecek. Model Y ve Model 3 serilerine gönderilen son yazılım ile dikiz aynasında bulunan kamera aktifleştirildi. Bu güncelleme ile Tesla, sürücülerin daha dikkatli olmasını hedefliyor.

Gündeme en son, direksiyonda sürücü olmayan ve yoldan çıkarak kaza yapan araçta bulunan iki kişinin hayatını kaybetmesi ile gelmişti. Bu tür kazaların engellenmesi için Tesla bu güncellemeyi araçlarına gönderdi.

Yaşanan kazalar sonrası Elon Musk’ın eleştiri oklarının hedefi olması şirketi harekete geçirdi. Tesla Motors, dikiz aynasında bulunan kameraların aktif hale geldiğini dile getirdi. Bu kemara otonom sürüş esnasında sürücünün ne yaptığını anbean kaydedecek. Ancak şu an için sadece Model Y ve Model 3 araçları için kullanımda. Ayrıca üretim yılı 2021 olan Model X ve Model S araçları da bu özelliğe sahip olacak.

Elon Musk bu fikre karşıydı.

Tesla, direksiyon simidinde bulunan sensörlerden faydalanarak sürücünün dikkatini sağlayarak olası kazaları engellemeye çalışıyor. Önceden sürücünün ne yaptığı sadece bu uygulama ile belli oluyordu. Ancak yapılan yeni güncelleme sayesinde artık kamera ile de izlenebilecek. Elon Musk bu fikre geçmişte karşı çıkmıştı. Artık bu görüşünden vazgeçmiş olacak ki dikiz aynasında bulunan kamera fikri hayata geçti. Verilerin yalnızca araç içerisinde kalacağı biliniyor fakat kameranın nasıl çalışılacağı hakkında henüz bir bilgi yok.

Kaynak: https://www.theverge.com/2021/5/27/22457430/tesla-in-car-camera-driver-monitoring-system

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir