Para Kazandıran Canlı Yayın Siteleri Hangileridir?

Pek çok kişinin meslek olarak görmeye başladığı canlı yayınlardan nasıl para kazanılır? Ya da kazanabilir mi?


Yeni nesil gençlerin hayali konuşarak ve yayın yaparak para kazanmak. Günümüzde insanlar yan gelir olarak hatta ana meslek olarak bile internet üzerinden yayın yaparak para kazanabilmektedir. Peki bu nasıl olabilir insanlar canlı yayından nasıl para kazanabilir? Ya da kazanabilir mi? 

Canlı yayından para kazanmak mümkün. Nasıl kazanılıyor peki, insanlar sizi izlediği için siz nasıl para kazanırsınız? Bunun sistemi nedir? Bu konuda birkaç temel nokta var: İlki reklam gelirleridir. Siz içerik üretirsiniz ve içeriklerinizin arasında yayın yaptığınız site tarafından reklam gösterilir. Platform reklam veren kurumdan para alır siz de o platformdan para alırsınız. İkinci seçenek ise bağışlardır. Siz yayın yaparsınız ve sizi seven insanlar sizlere bağışta bulunurlar. Böylelikle para kazanmış olursunuz. Diğer seçenek ise sponsorluklardır. Size bir firma sponsor olur, siz o sponsor firmayı ya da ürünü tanıtırsınız ve bu sayede para kazanırsınız. Aslında hepsinde mantık aynıdır: Siz sizi izleyenlere bir şey gösterir ve onların para harcamasını sağlarsınız.

Paranın nasıl kazanıldığını anlattık, nereden kazanabileceğimize geçelim.

 1. 1 Twitch:


  Twitch en gözde ve en popüler sitelerden bir tanesidir. Özellikle Türkiye’de diğer sistemlere göre hem daha fazla takipçiye sahip hem de daha eski bir platformdur. Amazon şirketine ait bu platformda günümüzde oyun ve sohbet ağırlıklı olarak kişisel ya da kurumsal olarak yayınlar açılmaktadır. Twitch'te para kazanmak için insanların sizlere ya bağışta bulunması gerekmektedir ya da sizlere abone olması gerekmektedir. Önceden 5 dolar olan abonelik ücretinin yarısını platform alır diğer yarısını da yayın yapan kanala verirdi. Buna ek olarak sizlere izleyicileriniz tarafından bağışlar yapılırdı. Siz de bu sayede para kazanabilirdiniz. Şimdi ise abone olmak için ödenen 5 dolar bölgesel olarak lokalize edilerek 10 TL olarak ayarlanmıştır. Bu sayede platform daha çok izleyici çekmeyi amaçlamaktadır.

 2. 2 Nonolive:


  Nonolive para kazanmanın zevkli olduğu yayın sitelerinden bir tanesidir. Nonolive, oyuncu kitlesine hitap etmekle birlikte genel sohbet amaçlı yayıncılar tarafından da tercih edilen bir platformdur. Nonolive ilk kullanıma başladığı zaman ve yayın hayatınız devam ederken sizlere belirli görevler sunmaktadır örneğin kazanç sağlayabilmek için 20 gün içerisinde 60 saatlik bir yayın süresinin doldurmanız gerekmektedir. Nonolive da diğer platformlar gibi abone kazanabilmek için Twitch’ten önde gelen yayıncıları transfer etmiştir.

 3. 3 TikTok:


  Gün geçtikçe dünya çapında kullanıcı sayısı artan bir platform olan TikTok canlı yayınlar yapmaya olanak sağlamaktadır. İlk bakışta Instagram gibi sadece paylaşım yapıldığı sanılsa da canlı yayınlar yapmaya uygun bir platformdur. Buradaki fark kısmen diğer platformlardaki gibi değil. TikTok’u diğer platformlardan ayıran en önemli fark abonelik sisteminin olmayışıdır bu platformda para kazanmak için kişilerin, platformun sunmuş olduğu sembolleri satın alarak yayın yapan kişiye göndermesi ile para kazanabilirsiniz.

 4. 4 YouTube:


  Youtube video platformları arasında en bilinen uygulamadır. Dünyada bekli de adını duymayan kimse yoktur. YouTube canlı yayınlar için platformunda destek vermektedir. Genelde YouTube canlı yayınlar için değil video yüklemek içindir. Ancak canlı yayın özelliğine de sahiptir. YouTube diğer platformlar gibi bağış almanıza olanak sağlamamaktadır. Bunun yerine reklam gelirlerinden pay alır ve son dönemde eklenmiş olan katıl butonları sayesinde para kazanabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.