OnePlus 9 Pro Detaylı Kamera Testi: Yüz Karası!

Ünlü YouTuber, OnePlus 9 Pro ile S21 Ultra'nın kamera karşılaştırmasını yayınladı.


BBK Electronics alt markalarından olan OnePlus, dün yeni amiral gemisi cihazları olan OnePlus 9ailesini duyurmuştu. Marka, cihazın kamerasına tanıtım sırasında epeyce bir değinmiş ve İsveçli ünlü kamera markası Hasselblad ile yaptıkları iş birliğine değinmişti. Fakat, mobil telefon inceleme ve karşılaştırmalarıyla ünlü İngiliz YouTuber Arun Maini'nin, diğer bir deyişle Mrwhosetheboss'un son videosuna bakarsak, OnePlus için durum hiç iç açıcı değil. Detaylar haberde…


İşte o beklenen kamera testi!

Geçtiğimiz dakikalarda paylaştığı videoda Arun, hali-hazırda Android dünyasının en üst seviye cihazı olan Samsung Galaxy S21 Ultra ile, OnePlus 9 Pro'nun kameralarını karşılaştırmış. Mrwhosetheboss, bu cihazları 12 farklı kategoride karşılaştırmış ve galip ayrılan taraf Samsung S21 Ultra olmuş. OnePlus resmileri tanıtım zamanı Hasselblad ile işbirliğinin üstüne basmış ve telefonun en gerçekçi renkleri sunduğunu söylemişlerdi. Fakat videodan gördüğümüz kadarıyla, OnePlus renkleri aşırı keskinleştiriyor ve buda renklerin bazen sanki photoshop gibi gözükmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra donanım tarafında cihaz iyi işler çıkarsa da, yazılım tarafı eksik kalmış ve bu da ciddi sorunlara yol açmış. Örneğin portre modunda fotoğraf çekerken, 9 Pro çoğu zaman kadrajdaki kişi/nesne ile arka plan ayrımını iyi yapamıyor ve bu da ortaya iyi sonuçlar çıkarmıyor, ayrıca cihaz bazen sizi ve arka planı karıştırıp kadrajda bulunan ana nesne/kişiyi bulanıklaştırabiliyor.  Yazılım tarafında bulunan diğer bir sorun ise, fotoğrafların ve tonların stabil olmaması, yani art arda 3 fotoğraf çekerseniz bunların biri aşırı keskin, diğeri solgun, sonuncu ise sanki başka cihazla çekilmiş gibi gözükebilir. 

Fakat cihazin rakibinin önüne geçtiği bir alan var ve o da gece modu. Gece modu son yıllarda epeyce bir yaygınlaşmaya başladı ve artık neredeyse en alt segment cihazlarda bile bulunuyor. Bu modda telefon bir kaç saniye içinde uzun pozlama yaparak, farklı parlaklıklarda birkaç fotoğraf çekiyor ve daha sonra yapay zekanın yardımıyla bu fotoğraflar ISP'de (Image Signal Processor) işleniyor ve ortaya daha kaliteli ve parlak bir foto çıkıyor. Bu proses zamanı fotoğraflarda grenler olabiliyor ve Samsung bunları yok etmek için o bölgeleri yumuşatıyor. Buda fotoğraflarda detay kaybına getiriyor. Fakat OnePlus, grenleri yok etmek için hiçbir ekstra yumuşatma uygulamıyor. Böylece daha doğal ve detaylı fotoğraflara ortaya çıkıyor.

Peki hangisini tercih etmeliyiz?

Kamera tarafında OnePlus'un tüm önemli sorunları yazılımsal ve birkaç güncelleme ile giderilebilir. Diğer taraftan ülkemizde net fiyatı açıklanmasa da, cihazın muhtemelen 10-12 bin TL arası bir fiyattan satışa sunulması bekleniyor. Bu fiyatıyla cihaz rakibinden 4 bin TL daha ucuz ve kamera dışında daha iyi bir işlemciye sahip. Bu yüzden de eğer şuan amiral gemisi Android bir cihaz alacak olursam benim tercihim kesinlikle OnePlus 9 Pro olurdu.

  1. Peki siz bu cihazlardan hangisini tercih ederdiniz?

    1. Samsung S21 Ultra
    2. OnePlus 9 Pro
    27 Oylar
    Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir