Kripto Para Borsasında Büyük Kayıp! Çin Kripto Para Kullanımını Yasakladı mı?

Piyasada dünya üzerinde oldukça hızlı yaygınlaşan ve ilgi gören kripto paralar yasaklanıyor mu? Pekin yönetimi sert önlemler aldı.


Pekin yönetimi geçtiğimiz bahar döneminde kripto paralar ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Dünya çapında son dönemlere damgasını vuran kripto para borsası zor durumda. Peki, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kripto paralar hakkında aldığı kararlar nelerdir?

Çin Merkez Bankası'ndan kripto paralara yasak!

Pekin yönetiminin açıklamalarında kripto paraların madenciliği ve işlemlerinde kısıtlamalara gitmişti. Bu önlem ile vatandaşlarını güvensiz işlemlerden koruyarak maddi kayıpların yaşanmasını engelleyebileceklerini açıklamıştı. Ancak Çin Merkez Bankası, yaptığı son açıklamasında kripto paraların (Bitcoin ve Ether'de dahil) ülke içerisinde kullanımını tamamen yasakladığını duyurdu.

Yasağın nedeni öğrenildi!

Çin Merkez Bankası'nın bu sert açıklaması akıllarda soru işaretleri yaratmıştı. Ancak daha sonra bu kararın Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın da aralarında olduğu 10 kamu kurumu ile birlikte alındığı açıkladı. Açıklamalarının devamına bu kararın nedeninin vatandaşlarının varlıklarını yüksek risk içeren bu borsaların tehdit ettiğini eklediler. Başka bir deyişle bu konuda sert yaptırımları olacağını açıklayan Pekin yönetimi yabancı şirketlerin ülkedeki faaliyetlerini sonlandırmaları gerektiğini vurguladı.

Bitcoin ve Ethereum'un durumu ne olacak?

Çin Merkez Bankası'nın aldığı bu sert karar sonrasında borsalarda ani hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler sonucunda Bitcoin 4-5 değer kaybı yaşayarak 41 bin dolar seviyesine geriledi. Ethereum yaklaşık 8 değer kaybederek 3 bin dolar seviyesinden 2,7 bin dolar seviyesine geriledi. Bu nedenle yaklaşık 260 dolarlık bir kayıp gösterdi.

  1. Kripto para borsası kan mı kaybediyor ?

    1. Evet, sanırım miladını doldurdu.
    2. Hayır, bu açıklamalar hiçbir anlam ifade etmiyor.
    5 Oylar
    Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.