Huawei, Apple ve Samsung İçin 5G Modemler Üretecek

Çin'in teknoloji devi, Apple ve Samsung ile masaya oturmaya hazırlanıyor.


5G teknolojisi son yıllarda hayatımıza giriş yaptı. Ülkemizde pek yaygın olmasa da yurt dışında, özellikle Amerika’da, birçok kullanıcı 5G’ye geçiş yapıyor ve 5G destekli cihazların üretimi gitgide yaygınlaşıyor. 5G konusunda liderliğini ilan etmiş Huawei, bu deneyiminden daha fazla kazanmak istiyor gibi görünüyor. Detaylar haberde!

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Huawei, son 1-2 yıldır bayağı kan kaybetti. Google lisansının iptal edilmesi markanın global satışlarını ciddi anlamda etkiledi. Kurtuluşunu 5G'de bulan Çinli teknoloji devi Huawei, 5G alanında en fazla patente sahip (3007 resmi 5G patenti) olan ve AR-GE faaliyetleri yürüten bir marka. İngiltere başta olmakla beraber birçok büyük ülke 5G altyapısı için Huawei'i tercih ediyor. Huawei, bu alanda durmadan kendini geliştirmeye ve bu teknolojiyi herkes için erişilebilir yapmak için çabalıyor.

Huawei'in baş hukuk sorumlusu Song Liuping, birkaç saat önce şirketinin 5G alanında Apple ve Samsung ile ücretler ve çapraz lisanslaştırma için masaya oturmaya hazır olduğunu; onlara Qualcomm, Erikson ve Nokia gibi rakiplerinden daha uygun fiyatlı çözümler teklif edileceğini söyledi. Huawei'nin bu iki rakibine her telefon başına sunduğu fiyat ise 2,5 dolar. Bu rakam Apple'ın birlikte çalıştığı Qualcomm'un kestiği ücretten 3 kat daha ucuz.

2023 yılına kadar kendi modemini üretmeyi planlayan Apple, Huawei'nin deneyiminden faydalanmak isteyebilir. Fakat markanın özgür ve dışa bağımlı olmama politikilarının bu anlaşmaya nasıl yansıyacağı ise büyük bir muamma. Samsung tarafına gelirsek marka hem kendi üretimi hem de Qualcomm üretimi 5G çiplerini kullansa bile onun da Çinli rakibiyle iş birliğine gitme ihtimali bir hayli yüksek gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir