Google Arama Teknikleri Nelerdir?

Google arama teknikleri nelerdir? Google arama motoru nasıl kullanılır? Nasıl arama yapılır? İşte bu soruların yanıtları!


Google arama tekniklerinden en önemli olanları bilerek arama sonuçlarınıza en doğru şekilde ulaşmak ister misiniz? İşte mutlaka bilmeniz gereken Google arama teknikleri!

Başlık özelinde arama

Bu teknik sayesinde “intitle:başlık veya da başlıklar” yazarak ilgili kelimenin başlıkta geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz. Örneğin Google aramasına “intitle:dizisi” yazdığınızda karşınıza sadece başlık kısmında “dizisi” yazan sonuçlar çıkacaktır.

Bağlantı metinlerini arama

Örneğin bazı içeriklerde, yazı içerisindeki kelimelere bağlantı verilmektedir. Eğer siz de o tarz bir yazıya erişim sağlamak istiyorsanız, istediğiniz bir kelimeye verilen bağlantıyı kısaltmasını yazarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Örnek vererek göstermek gerekirse, “inanchor:içerik” yazdığınızda sadece “içerik” kelimesine bağlantı verilen yazı seçeneklerine erişirsiniz.

URL özelinde arama

Bu kısımda ise “inurl:vestel-ürünleri” şeklide yaptığınız aramada, karşınıza sadece “vestel-ürünleri” konulu seçenekler çıkacaktır.

Hızlı çeviri yapma

Herhangi bir dildeki kelimeyi yine istediğiniz herhangi bir dile çevirmek istiyorsanız, arama motoru kısmına yazdığınız kelimenin sonuna “çevir” kelimesini eklemeniz yeterlidir. Yazdığınız dilin sonuna eklediğiniz “çevir” ibaresi, o an bilgisayarınızın dili hangi seçenekte ise onun üzerinden çeviri yapacaktır. Muhtemelen de bilgisayar ayarlarınız Türkçe dilinde olacağı için, arama motoruna yazacağınız “hardworking çevir” yazısı, çalışkan olarak çevrilecektir.

Karşılaştırma yapma

Eğer ki iki şeyi karşılaştırmak istiyorsanız, arama motoruna isimlerini yazıp ortasına da “vs” ibaresini ekleyebilirsiniz. Örneğin Nike markası ile Adidas markasını karşılaştırmak istediğinizde arama motoru kısmına “Nike vs Adidas” yazmalısınız.

Arama sonucundan belirli kelimeleri çıkarma

Arama motorunuzda çıkan sonuçları özelleştirmek için bazı kelimelerin size gösterilmemesini sağlayabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz. Google arama motoruna gelerek “filmleri -aksiyon” yazdığınızda size aksiyon kategorisi hariç diğer tüm filmleri sıralayacaktır.

İki kelimeden birinin geçtiği sonuçları sıralama

Eğer ki Google aramalarınızda iki kelime belirtmek istiyor ve bu kelimelerden birinin geçtiği sonuçları görmek istiyorsanız, “ya da” ve “or” operatörlerinin kullanabilirsiniz. Örneğin, “muz ya da limon” yazmanız veya “kayısı or elma” yazmanız yeterli olacaktır.

Hızlı hesaplama

Google üzerinde hızlı bir şekilde hesaplama yapmak için “2+2=?”, “2×2=?” veya “2/2=?” şeklinde arama yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir