Facebook Kullanıcı Bilgileri Çalındı Mı?

Facebook tarafından pek çok kişiye hitap eden bir sorun var: Veri gizliliği sorunu. Peki bilgilerimiz çalındı mı? İşte detaylar!


Dünya genelinde yaşanan Facebook çözüntüsü, yer yer insanların kafasını karıştıran bir süreç yaratıyor. Bu sebeple de süreçle ilgili olarak kullanıcılar da bazı konularda emin olamıyor. Sorunlar nedeniyle en kısa sürede güncellemelerin geleceğini ve problemin çözüleceğini haber veren yetkililer, sunuculara erişememenin bazı konularda veri sorunu yaratabileceğini söylüyor. 

Kullanıcıların en çok endişe ettiği konulardan biri de verilerin çalınması durumu. Peki ama böyle bir şey mümkün müdür? Verilerimiz çalındı mı? Sosyal medya devi Facebook, veri skandalı sonrası zor günler yaşarken geçtiğimiz günlerde gizlilik politikalarında yeni adımlar atacağını açıklamıştı. Cambridge Analytica’nın milyonlarca kullanıcının bilgilerine eriştiğinin ortaya çıkmasının ardından Facebook yeni bir özelliği hayata geçirdi.

Milyonlarca kişi Facebook problemlerinden etkileniyor

Özellikle son dönemlerde yaşanan problemlerden milyonlarca kişi etkileniyor. Doğrudan ya da dolaylı olarak yaşanan bu durumlar hemen hemen pek çok ticari süreci baltalıyor diyebiliriz. ABD’li sosyal medya şirketi Facebook,  geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada politik seçimlere müdahale etmek amacıyla Cambridge Analytica şirketinin yaklaşık 87 milyon kişinin verilerine uygunsuz bir şekilde ulaşmış olabileceğini duyurmuştu.

Facebook bu konuda yeni bir özellik sundu

Facebook tarafından sunulan yeni bir özellik ile birlikte bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını öğrenebiliyorsunuz. Facebook üyeleri şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya açılan yeni bir özelliği kullanarak bilgilerinin Cambridge Analytica’nın eline geçip geçmediğini kontrol edebiliyor. Kullanıcılar, hesaplarına giriş yaptıktan sonra yeni özellikle ilgili iki farklı senaryoyla karşılaşıyor.

“Hesabınızı Koruma” başlığıyla gelen bildirimde, eğer arkadaşlarınızdan biri Cambridge Analytica’nın data topladığı “This is Your Digital Life” soru yarışmasına bağlanmışsa size uygulamanın engellendiği bilgisi veriliyor. Ayrıca bazı Facebook bilgilerinizin çalınmış olabileceği, linke tıklayarak ayrıntıları görebileceğiniz uyarısı yapılıyor.

Eğer arkadaşlarınızdan biri söz konusu soru yarışması uygulamasına bağlanmamışsa yine de “Hesabınızı Koruma” başlıklı bildirimle karşılaşıyorsunuz. Bu defa Facebook sizden hesabınıza bağlı uygulama ve web sitelerini gözden geçirmenizi istiyor.

Facebook sızıntılarıyla ilgili ne yapabiliriz?

Aslında birey olarak bu konuya pek bir şey yapamıyoruz. Zira bu durum şirketin kendi politikasıyla ilgili bir durum. Güvenliğini sağlayamadığı bir alt yapının çökmesi sebebiyle yaşanan sorundan kimse sorumlu tutulamıyor. Bu yüzden bütün sistem Facebook yetkililerinin üzerine kurulmuş durumda. 

Ayrıca WhatsApp, Instagram gibi uygulamaların sahibinin doğrudan Facebook olması, bu uygulamaların da aynı alt yapı sorununu taşıyabildiği sonucunu doğuruyor. Burada kullanıcıların yapması gereken kişisel olarak elinden gelen güvenlik önemlerini almaktır. Böylece en azından veri kaybı konusunda hesabının olası bir hack vakası ile karşılaşmasının önüne geçilebilir. Bundan sonrası için ise Facebook tarafından yapılacak çalışmalara ve süreçlere bakılmalı.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.