Facebook İçin Kara Gece! Sosyal Medya Platformları Neden Çöktü?

4 Ekim günü saat 17.30-18.00 civarında Facebook bağlantılı sosyal medya platformlarında ani bir çöküş oldu! İşte olay anından itibaren olanlar...


Geçtiğimiz günün akşam saatlerinde sosyal medya platformlarından Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta aniden erişim sorunu meydana geldi. Yaklaşık 6-7 saat geçmesine rağmen daha şu dakikalarda çözülmeye başlayan sorun, büyük yankı uyandırdı. Kullanıcılar bu üç platformu da kullanamayınca diğer platformlara yönelerek seslerini duyurmaya çalıştı. Bu anlamda kullanıcıların en çok yöneldiği platform ise Twitter oldu.

Şirketler arası atışmalar yaşandı!

Sorunun bu denli uzun sürmesi Facebook'un rakipleri tarafından alaya alınmasına neden oldu. WhatsApp'ta yaşanan çökmeyi fırsata çevirmek isteyen Telegram, Twitter üzerinden WhatsApp ile alay eden paylaşımlarda bulundu. Bunun yanı sıra Instagram, WhatsApp gibi uygulamalar resmi Twitter hesapları üzerinden gülümseten tweetler paylaştı.

Twitter ve Telegram yoğun kullanıcı artışı nedeniyle ufak sıkıntılar yaşadı.

Facebook’a bağlı platformlara giremeyen kullanıcılar, Twitter ve Telegram’a akın etmeye başladı. Başta hem Telegram hem de Twitter bu durumdan oldukça memnundu. Fakat saatler geçtikçe düzelmeyen sorun nedeniyle Twitter ve Telegram’da aksaklıklara sebep olabilecek bir kullanıcı patlaması yaşandı. Bunun ardından açıklamalar yapan bu iki platform, kısa sürede bu aksaklıkları da giderdi.

Sorun neydi ve zararı ne oldu?

Bu çapta büyük sorunun ardından ortaya teoriler atıldı. Teorilerden biri olan hacker saldırısı, Facebook tarafından kısmen yalanlandı. Bir diğer iddiaya göre de milyonlarca Facebook kullanıcısının verileri hacker forumlarında satışa çıktı.  

Bu krizin faturası ise biraz pahalıya patladı. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, tahmini olarak 7 milyar dolar civarında para kaybetti. Bunun yanı sıra Facebook hisselerinde sağlam bir düşüş yaşandı. Piyasa varlığı olarak Bitcoin, Facebook'un önüne geçti.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
1
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir