”F” Klavyenin Tarihi ve ”F” Klavye Nedir?

F klavyeyi kim bulmuştur? F klavye ne zaman bulunmuştur? Neden F klavye bulunmuştur? Q klavye ile farkı nedir?


F klavye, Türkçe dili için özel olarak tasarlanmış bir klavyedir. Türkçe kelimelerin harf dağılımı ve parmakların anatomisi göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir düzendir. Türkçe dili dışındaki diller için aynı rahatlıkta değildir. Ancak Türkçede kullanımı diğer klavyelerden daha rahat bir kullanım ve daha hızlı bir performans gösterir.

F Klavyenin Tarihi

Türkçe dili için en uygun klavyenin ilk çalışmalarına başlayan kişi İhsan Sıtkı Yener'dir. İhsan Sıtkı Yener, bir daktilo öğretmenidir. Çalışmalara başladığı sırada Ankara Üniversitesi ve New York Üniversitesi arasında iş birliği kurulmuştur. Bu sayede çalışmalara Anthony R. Lanza ve Edwork Tutark Jr. da dahil olmuştur.
Bu klavyenin hazırlanması durumunda yılda 43.500 Türk lirası tasarruf edilecekti. Klavyenin hazırlanması için iki komisyon oluşturuldu. Birinci komisyon Türkçedeki harflerin kullanım sıklıkları ve ardışıklıkları konuları üzerinde çalıştı. İkinci komisyon ise parmakların anatomisi yani fiziksel özellikleri üzerinde çalıştı. 

Çalışmalar neticesinde ilk olarak Devlet Malzeme Ofisi'ne sunuldu. Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesince 20 Ekim 1955'te bu klavye onandı. Türkiye'deki tüm daktilo makinelerinin milli klavyeye dönüştürülmesi, 1963 yılında Gümrükler Kanunu'na eklenmesi ve 1974 yılında Türkiye Standartları Enstitüsü tarafından ''zorunlu standart'' olarak onanması ile kesinlik kazandı. Bunca çaba ve zamana rağmen Q klavye karşısında F klavye beklenen etkiyi gösteremedi. Q klavye kadar yaygın kullanılmadı. Ardından Başbakanlık tarafından Resmi Gazete'de 10 Aralık 2013'te bir genelge yayımlandı. Türkçeye en uygun klavye olmasından ötürü F klavyenin kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması talimatı verildi. Bu kuruluşlarda 2017 yılının sonuna kadar klavyelerin F klavyeye dönüştürülmesinin sağlanacağı bildirildi.

Q Klavye ile F Klavye Arasındaki Fark

F klavye Türkçe dili için geliştirilmiş bir klavyedir. Dolayısıyla Q klavyeye nazaran daha hızlı ve kolay bir kullanıma sahiptir. Yani Türkçe bir metin, Q klavyeye göre daha az yorularak ve daha hızlı bir şekilde yazılabilir. Harf dizilimi, en çok kullanılan harf ve ardında en çok kullanılan harf planına göre biçimlendirilmiştir. Ayrıca harf arası geçiş yaparken %11 Q klavyeden daha hızlı olduğu saptanmıştır. Günümüz Türkçesine göre birkaç harfin yer değiştirilmesi ile %46 Q klavyeden daha fazla yazılabileceği görülmüştür. 

''X'', ''Q'', ''W'' Harfleri ve Dünya Rekorları

Türk alfabesinde ''X'', ''Q'', ''W'' harfleri olmamasına rağmen F klavyede bu harfler de mevcuttur.
Türkiye 1957 yılından itibaren klavye ile hızlı yazma yarışmalarına katılmıştır. Bu yarışmalarda ülkemiz, F klavye ile 25 rekor ve 59 dünya şampiyonluğu elde edilmiştir.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
2
Komik
Tatlış Tatlış
3
Tatlış
Sinirli Sinirli
3
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir