Evde Teleskop Nasıl Yapılır?

Evreni biraz daha yakından incelemek ister misiniz? Teleskobunuz mu yok? O halde yazımızı okuyarak kendi teleskobunuzu tasarlayın!


Tasarım sırasında ilk olarak teleskop boyutuna karar vermelisiniz çünkü malzeme seçimini ona göre yapmanız gerekecek. Ayrıca şunu belirtmek gerekiyor ki bu biraz zahmetli bir iş olacak, önce küçük boy bir teleskop tasarlayarak başlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Evde yapmak istediğiniz teleskobun basitliğine göre almanız gereken malzemeler değişecektir. Basit bir teleskobun evde yapımını ve teleskobun çalışma prensibini sizler için hazırladık. 

Basit teleskop nasıl yapılır?

Başlangıç için gereken malzemeler, biri büyük ve biri küçük 2 adet büyüteç, makas, koli bandı, cetvel/metre, karton bir tüp(tuvalet kağıdı/ kağıt havlu rulosu gibi) ve gazete kağıdıdır. 

Büyük olan büyüteci gazete kağıdına tuttuğunuzda yazıları bulanık görürsünüz. Sonra küçük büyüteci büyük büyütecin önüne, gözünüzle büyük büyüteç arasına koyarsanız yazıların bir mesafede netleştiğini göreceksiniz ancak yazılar ters dönmüştür! Bunun sebebi ışığın odaklanmasıdır. Yazıların netleştiği mesafeyi bir cetvel yardımıyla ölçün ve not edin.  Karton tüpü alın, ön ucuna büyük büyütecin boyutlarında bir delik açın. Bu delikten az önce ölçüp not ettiğiniz mesafe kadar ölçün ve küçük büyüteci de buraya yerleştirin. Yerleştirdiğiniz büyüteçleri koli bandı ile sabitleyin ve işte! Teleskobunuz hazır. Artık güzel gökyüzünde kaybolabilirsiniz. 

Teleskop nasıl çalışır?

Gözümüz, çok uzaktaki cisimleri neden net göremez sizce? Çünkü gözlerimizin retinasına 80 metre uzaktan düşen görüntü aslında sadece birkaç pikselden oluşuyor. Gözümüzün uzaktaki küçük bir cismi görmesi mümkün değilken, yıldızları görebilmesi mümkün mü? Bu sorunun yanıtını arayan bilim insanları, gözümüzü büyüterek bir teleskop yardımı ile uzak diyarlardan görüntüler elde etmeye çalışmışlar. 

Tıpkı gözümüz gibi çalışan teleskopta ışık, objektif merceğine düşer. Merceğin görevi ışığın kırılmasını sağlamaktır. Yönü değişen ışık aynalara çarparak bir noktaya doğru ilerler ve bu noktada toplanır. Ayrıca çukur aynaların ve ince kenarlı merceklerin görüntüyü büyüttüğü bilgisi de bu noktada işimize yarar. İnsanın gözüne bakarsanız, tek merceği vardır. Mercek değişemediği için uzaklaştırma ve yakınlaştırma mümkün olmaz. Aslında bir teleskobu bir büyüteçler sistemi gibi görebilirsiniz. Mercek ve aynalar yardımıyla bizden milyonlarca ışık yılı uzaktaki gezegenleri görmemizi sağlarlar. 

Teleskoplar görüntü netliği ve kalite bakımından iki temel özelliğe sahiptir: Bunlardan ilki gelen ışığı ne kadar iyi alabildiğidir. Bu konu aslında merceğin ışığı kırarken birazını da yansıtıyor olması ile alakalıdır. Zayıf bir şekilde mercekten göze gelen ışık bir şey ifade etmeyecektir. İkinci önemli özellik ise objektiften gelen görüntünün ne kadar büyütülebildiğidir. Bu da yine seçilen mercek ve aynaların odak özelliklerine bağlıdır. Objektif merceğinin saflığı, kalitesi, pürüzsüzlüğü ve elbette büyüklüğü bu konuda en önemli kriterlerdir. Merceğin büyüklüğü görüntünün büyüklüğü demektir. 


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.