Elektrikli Otomobil Pazarı Kızışıyor: Yeni Audi E-Tron GT Tanıtıldı!

Audi, kendisinin elektrikli otomobil ailesi olan E-Tron serisine bir model daha ekleyerek toplam sayıyı 3'e çıkarttı.


screen shot 2021 02

Elektrikli otomobiller son yıllarda inanılmaz popülerlik kazanmaya ve yükselmeye başladı. 4-5 sene önceye kıyasla artık B segmentinden S segmentine kadar hem suv hem sedan hem de hatchback model elektrikli araç bulmak mümkün hale geldi. Öncesinde yalnızca Tesla model S ve Porsche Taycan’ın bulunduğu elektrikli S segmentine yeni oyuncu dahil oldu.

Audi E-Tron GT rakiplerine kıyasla hangi özelliklere sahip?

screen shot 2021 02

Audi E-Tron GT, batarya ve motor olarak Volkwagen grubu üyesi olan Porsche'nin teknolojisini kullanıyor. Aracın standart GT versiyonu 350kW, yani yaklaşık 470 beygirlik güce ve 630 Nmlik torka; RS versiyonu ise 440kWlık yani 590 beygirlik güce ve 830 Nmlik torka sahip.

Her iki modelde launch control ve boost modu bulunuyor ve bu moddayken araçların beygir gücü 522 ve 637'ye yükseliyor. GT model 0-100 hızlanmayı 4.1 saniyede tamamlarken RS versiyonda bu rakam 3.1 saniye oluyor. Her iki model 93 kWh 800 voltluk bataryadan güç alıyor ve hızlı şarjla 5 dakikada 100 kmlik menzil kazanabiliyor. Audi'nin söylediklerine esasen standart model yaklaşık 383 km'lik menzile sahipken RS modelde bu rakam 373'e düşüyor.

Fiyat olarak Standart modelin 99 bin, RS versiyonun ise 138 bin avrodan satışa sunulması bekleniyor. Bu fiyatların başlangıç fiyatları olduklarını belirtmek isteriz. Ülkemizde ise muhtemel fiyatların 1.2-2.5 milyon TL aralığında olacağını tahmin ediyoruz.

yeni audi e tron gt tanitildi nolurbak

İç mekan tasarımı olarak araçta normal RS7'ye kıyasla bir yenilik yok. Bilgi eğlence sistemi olarak araçta Audi'nin yıllardır diller ezberi olan 12.3 inçlik hayalet gösterge ekranı ve 10.1 inçlik ana miltomedya ekranı bulunuyor. Ayrıca diğer Audilerden alışık olmadığımız havalandırma ızgaralarının konumu da dikkat çekiyor.

 1. 1-2 milyon TL bandında hangi elektrikli sedanı tercih ederdiniz?

  1. Tesla Model S
  2. Audi E-Tron GT
  3. Porsche Taycan
  1 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
1
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.