Drone Uçurmak Yasak Mı?

Eğlenceli, aksiyon dolu ve farklılık arz eden çekimler ya da aktiviteler mi yapmak istiyorsunuz? Drone bu konuda iyi bir tercih olabilir. Peki uçurmak yasak mı?


Drone uçurmak yasak mı? Son yıllarda en fazla sorulan sorular arasında yer alıyor. Drone yani insansız hava araçlarının hayatımıza girmesiyle beraber birçok kural gündeme geldi. Dronelar olmadan önce konuşulmayan konular konuşulmaya ve yasalar oluşturulmaya başlandı. Ülkemizde alınan kararlar çerçevesinde değerlendirirsek özgürce drone uçurmak ne yazık ki serbest değildir. Yetkililerimiz tarafından belirlenen kurallara uyarak drone kullanabilirsiniz.

Drone uçurmak yasak mı? Sorusunun yanıtı hem evet, hem de hayır. Çünkü belli kurallara uyarak, gerekli mercilerden izin alarak, şartları karşılayarak uçuş yapabilirsiniz. Ancak bu şartlar hakkında pek fazla bilgi sahibi değilseniz hemen sizler için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızda drone için belirlenen kuralları sizler için paylaştık.

Drone uçurmak yasak mı 2021

Drone uçurmak yasak mı 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da bazı kaideler çerçevesinde onaylanıyor. Sizlere bu şartları aşağıda sıraladık.

• Drone’un ağırlığını bilmek birçok soruya cevap vermemizi sağlayacak. Buradaki limit 500 gramdır. Yani 500 gr altı drone uçurmak ile ilgili kısıtlamalar getirilmedi. Ancak 500 gram ağırlığını aşan bir drone sahipseniz bu durumda kurallara ve yasaklara uymanız gerekecektir.
• 500 gram üzerindeki dronelar için drone ehliyet ister mi? sorusuna evet yanıtını vermekteyiz. Ehliyet alabilmek için SHGM tarafından yetkilendirilen kurumlara ya da direkt SHGM’ye başvurmanız gerekmektedir. Drone ehliyeti önemli mi diyorsanız ve eğer dronenu para kazanmak için kullanıyorsanız evet önemlidir. Dolayısıyla sadece 12 saatten oluşan eğitim almanız gerekiyor.
Drone ehliyeti nasıl alınır? Anlattıktan sonra drone uçurmanın yasak olduğu alanlardan söz edebiliriz. Örneğin havalimanlarının bulunduğu yerler kazaya sebebiyet verebileceğinden dolayı drone açısından yasaklanmıştır. Buradaki sınır 9 km’dir.
Drone uçurmanın yasak olduğu yerler arasına konser ve Pazar alanları dahil edilebilir. Çünkü buralar insan yoğunluğu açısından kalabalık yerlerdir. Drone’un düşmesi ya da bir kaza meydana gelmesi büyük insan kitlelerinin can kaybına sebep olabilir.
 Drone uçurmak nerede yasak diyenler için bir başka yasaklı bölge kamu kurumlarının sınırlarıdır. Devletin en üst noktası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Adliyeler ve diğer kamu kurumlarının çevresinde olası bir saldırıya karşı drone uçurmak yasaklandı.
•Büyük şehirlerde mesire alanları az olduğundan dolayı İstanbul drone yasak bölgeler diğer şehirlere göre daha fazladır. Özellikle İstanbul’da uçuş yapacaksanız daha dikkatli olmalısınız.

Drone uçurma izni nasıl alınır?

500 gr altı drone uçuş izni gerekmiyor. Ancak gram sınırını aşan dronelar için kayıt sistemine girilerek izin alınması önem arz ediyor. İzni almak için drone uçurmak istediğiniz bölgeye bağlı olan valilik ya da kaymakamlık binasına gitmeniz gerekiyor.

Drone uçurmak yasak mı cevabı bu şekilde verilebilir. Aklınıza takılan soruları aşağıdan bize sorabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir