Donald Trump’ın Yeni Platformu Truth Social Bir Krize Neden Oluyor

Görevinin son dönemlerinde pek çok sosyal medya platformunun hedefi haline gelen Donald Trump, şimdi de kendi sosyal medyasını kuruyor. İşte detaylar!


Trump, özellikle son zamanlarda sosyal medya siteleri tarafından ambargoya uğramıştı. Hatta kendisi, şirketlerin yoğun bir tepkisiyle karşılaşmıştı. Bu konuda henüz yayın hayatına başlamamış bir sosyal medya platformu da topa tutuluyor. Truth Social isimli kendi sosyal medya platformunu kuran Trump, paylaşımlarına buradan devam ediyor ve burada da yeni krizlerle boğuşuyor. 

Ocak ayında devir teslimi yapan Trump, koltuğunu Joe Biden’a bırakmıştı ve eski ABD başkanı olarak tarihe adını yazdırmıştı. Donald Trump görev süresi boyunca da Twitter başta olmak üzere sosyal medya sitelerini aktif olarak kullanıyordu. Lakin 6 Ocak itibariyle yaşanan “Kongre Baskısı” ardından sosyal medya platformları ciddi derecede Trump’a karşı bir tavır aldı ve Trump da bu tavırla birlikte kendini ifade edecek ortam bulamadı. Çünkü söylemleri oldukça sert ve kötü tutumlar içeriyordu. 

Sosyal medya sitelerinin yaptığı bu hamleyi pek hoş karşılamayan Trump, her fırsatta bu platformlar tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Bu yüzden de kendi platformu olan Truth Social platformunu resmi olarak tanıtmaya başladı. Fakat henüz platform yayınlanmadan bir sorun yaşandı ve pek çok krizin odağında kaldı. 

Trump için 30 gün mühlet

ABD medyası üzerinden aktif olarak edinilen bilgilere göre Mastodon’u birebir taklit eden bu program oldukça zorlu bir süreçten geçiyor. Mastodon açık kaynaklı bir uygulama olduğu için rahatlıkla kodlarını kullanabilirsiniz ve bunun için herhangi bir ücret vermenize gerek yok. Fakat bu süreçler için bir lisans sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. ABD medyası tarafından yapılan açıklamaya göre Truth Social uygulaması bu sözleşmeye uymayan şartlara sahip. Bu yüzden de lisans alamıyor. Trump Media ve Teknology Group isimli şirketlere bu konuda yazılımı değiştirmesi için 30 günlük bir süre verildi. Bu süre zarfında yapılacak olan çalışmalar henüz test aşamasında olan bu uygulama için zorlu anlar yaşatacak gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir