Dizüstü Bilgisayarınız Yavaş mı?

Bilgisayarlar bir süre kullanımdan sonra yavaşlıyor veya kasmaya başlıyor. Bunun birçok nedeni var. Nedenleriyle birlikte çözümlerini sizlerle paylaşıyoruz!


Bilgisayarlarımız gündelik işlerimizde sıklıkla kullandığımız elektronik araçların başında geliyor. Gün içerisinde yazılar yazarken, derslerimizi veya işlerimizi okurken ve dizi/film izlemek istediğimizde bilgisayarlarımızı kullanıyoruz. Özellikle dizüstü bilgisayarlarımızı istediğimiz yerde, istediğimiz zaman kullanabilmemiz hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Ancak her elektronik ve teknolojik aletin zamana karşı yorulması gibi bilgisayarlarımız da zamanla yavaşlayabiliyor. Yavaşlayan dizüstü bilgisayarlarımızı, içinde bulunduğumuz bu ekonomik düzende yenileyemeyebiliriz. Peki, performansı düşen bu cihazlarımızı eski haline getirmek için yapabileceğimiz yöntemleri veya alabileceğimiz yedek parçaları öğrenmek ister misiniz?

Dizüstü bilgisayarlar neden yavaştır? Nasıl hızlandırılır?

Her şeyden önce dizüstü bilgisayarınızın güç ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın tam kapasitede çalışmasını, güç tasarrufunu açmış olduğunuz için siz engellemiş olabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın güç ayarlarına girip güç tasarrufu yerine yüksek performans veya dengeli seçeneklerinden biri ile değiştirirseniz bilgisayarınızın hızı artacaktır. 

Bir diğer yazılıma veya programlara bağlı yavaşlama nedeni ise başlangıçta çalışan, yüksek RAM gücüne gereksinim duyan programlardır. Bu programların, dizüstü bilgisayarınızın başlangıcında çalışması sonucunda yapacağınız işlere bilgisayarınız yetişemeyecektir. Peki, başlangıçta çalışacak programları nasıl belirleriz? Başlangıçtaki arama kısmına “görev yöneticisi” yazıp aratın. Görev yöneticisi içerisinde “Daha fazla ayrıntı göster” ibaresine tıkladıktan sonra açılan pencere içerisindeki “Başlangıç” sekmesine tıklayın. Buradaki uygulamalardan, başlangıç etkisi yüksek ve önemi düşük olan programları belirleyin ve devre dışı bırakın. 

Bir diğer yazılımsal çözüm Windows güncellemelerini takip etmektir. Yalnız burada bir farklılığa dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Windows’un her güncellemesi yayınlandığı an en iyi haliyle çalışmayabilir. Bunun sonucunda bilgisayarınız daha da yavaş hale gelebilir. Teknoloji forumlarından güncellemelerin etkilerini araştırmanız sizin için yararlı olacaktır. 

Sonraki sorun kaynağımız sabit diskin dolmuş olmasıdır. Gereksiz dosyalarla dolmuş bir sabit diskin içerisine yeni komutları veya işlemleri girmek zor olacaktır. Bu nedenle dizüstü bilgisayarınızı hızlandırmak için sabit diskinizin içerisindeki gereksiz dosyaları silebilirsiniz. Bunun içi “Ayarlar” içerisindeki “Sistem” bölümüne girin. Ardından depolama sekmesine tıklayın, en üstte yer alan ve sistemin gereksiz dosyaları otomatik olarak silmesini sağlayan butonu açık hale getirin. Bunun ardından aşağıdaki “Geçici dosyaları” da temizleyebilirsiniz. 

Burada gereksiz dosyaları söylerken eski ve kullanmadığınız yazılımları kaldırmanızı da önermek istiyoruz. Bu programlara ulaşmak için arama bölümüne “Program Ekle veya Kaldır” yazarak programların listesine ulaşın. Buradaki programların birçoğunu tanımayabilirsiniz. İnternette yapacağınız kısa bir aramadan sonra gereksiz veya eski olan uygulamaları, programın üzerine tıklayarak kaldırabilirsiniz. 

Bir sonraki seçeneğimiz içerisinde bulunduğumuz ekonomik dönemde biraz zorlayıcı olabilir. RAM’ler bilgisayarınızın geçici işlemlerinin gerçekleştirildiği kısımdır. RAM’in yüksek olması dizüstü bilgisayarınızın verileri daha hızlı işleyerek genelde hızlanmasına neden olacaktır. Tabii, paranızın yettiği RAM’leri seçmeniz gerekeceğini hatırlatmak isteriz. Siz bilgisayarlarınızı hızlandırmak için neler yapıyorsunuz? Yöntemlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir