Brezilyadan Apple’a 2 Milyonluk Ceza!

Procon-SP, kutuya şarj cihazı koymadığı için teknoloji devine ceza kesti.


Cupertinolu teknoloji devi olan Apple, son tanıtdığı iPhone 12 serisiyle, çevreyi korumak adına şarj cihazlarını kutudan çıkardığını duyurmuştu. İlk zamanlarda bu olay hem kullanıcılar, hemde diğer rakip markalar tarafından ağır eleştirilse de, sonralar Samsung ve Xiomi gibi markalarda bu yolun mantıklı olduğunu fark edip telefon kutularından şarj cihazlarını çıkarmaya başladı. Görünen o ki Brezilya bu konuda kullanıcının yanında ve Apple’a taviz vermek gibi bir niyeti yok. Detaylar haberde…

Ceza 2 Milyon Dolar!

Sao-Paolo bazlı Brezilya tüketici koruma düzenleyicisi, Procon-SP geçtiğimiz cuma günü kutuda şarj aleti bulundurmamasından, yanıltıcı reklam vermekten ve sunduğu haksız şartlardan dolayı Apple'a 2 milyon dolar(10 milyon real) değerinde ceza kesti. Procon ayrıca, Apple'a şarj cihazlarının telefonların fiyatına etki edip etmeyeceğini sorsada bir cevap alamamış. Bunun nedeninin ise ABD'de 700 dolara satılan iPhone 12 Mini, hem pandemi hemde Brezilya'nın para biriminin değer kaybetmesinden dolayı, ülkede 1200 ABD dolarına satılıyor.

Procon, başka suçlamalarda da bulundu!

Procon-SP, şarj cihazından başka aşağıda belirtilen konularda da Apple'ı suçladı : 

 • Yanıltıcı reklamcılık : Çoğu iPhone 11 Pro kullanıcıları markanın, sudan kaynaklanan sorunlardan sonra telefonları tamir etmediğini bildirdi.
 • iOS ile ilgili güncelleme sorunları : Bazı kullanıcılar iPhone'larını güncelledikten sonra, telefonlarında bazı işlevlerle ilgili sorunlar ile karşılaştıklarını bildirse de Apple bu konuda onlara yardımcı olmamış.
 • Haksız şartlar : Procon-SP'ye göre Apple, kendisini tüm yasal garantilerden ve gizli veya görünür olmayan kusurlardan muaf tutuyor.

Tüm bunların yanı sıra Procon-SP yönetici müdürü Fernando Capez, Apple'ın, Brezilya'da sağlam tüketici koruma yasaları ve kurumları olduğunu anlaması gerektiğini ve onlara saygı duymalı olduğunu belirtti. 

Apple şuanlık bu suçlamalara bir yanıt vermese de, istediği takdirde olayı yasal seviyeye taşıyabilir ve mahkemeye başvurabilir.

 1. Peki siz Apple'ın son tüketiciye verdiği önemden memnun musunuz?

  1. Evet, gayet hoş
  2. Hayır, tüketiciye daha fazla önem verilmeli
  2 Oylar
  Sonucunu Paylaş

Beğendiniz mi? Paylaşmayı Unutmayın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Komik Komik
0
Komik
Tatlış Tatlış
0
Tatlış
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir